شنبه ١٩ فروردین ١۴٠۲ - ١١:١۴

بازدید از مراحل توسعه طرح‌های انرژی در منطقه غرب کارون استان خوزستان

چاپنسخه چاپی

طرح‌های توسعه میادین نفتی مشترک آزادگان جنوبی و یادآوران، توسعه میادین نفتی سپهر و جفیر، نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون و طرح احداث کارخانه گاز و گاز مایع٣٢٠٠(NGL3200) مورد بازدید و بررسی پیشرفت کار قرار گرفت.

به منظور بررسی آخرین وضعیت اجرایی طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه‌ای شرکت ملی نفت ایران و سایر پروژه‌های اجرایی در منطقه عملیاتی غرب کارون، جمعی از کارشناسان مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی در معیت مسئولین و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه کشور و با هماهنگی شرکت مهندسی و توسعه نفت از طرح‌ها و پروژه‌های مربوطه بازدید کردند.

در این ماموریت دوره‌ای سه روزه که در ماه پایانی سال ١۴٠١ انجام شد، طرح‌های توسعه میادین نفتی مشترک آزادگان جنوبی و یادآوران، توسعه میادین نفتی سپهر و جفیر، نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون، تلمبه‌خانه غرب کارون و طرح احداث کارخانه گاز و گاز مایع٣٢٠٠(NGL3200) مورد بازدید و بررسی قرار گرفت و در جلسات برگزارشده بر لزوم پیگیری اجرا و تکمیل آن‌ها طبق برنامه زمان‌بندی و تحقق اهداف تولیدی تاکید شد.

به گزارش معاونت برنامه‌ریزی بودجه و امکان‌سنجی اقتصادی، طرح توسعه میدان نفتی مشترک آزادگان جنوبی شامل حفاری چاه‌ها، تاسیسات چندراهه جمع‌آوری و فراورش نفت خام و تلمبه‌خانه صادراتی در مرحله اجرا قرار دارد و زمان اتمام برنامه‌ای آن پایان شهریورماه ١۴٠۲ می‌باشد. کارخانه فراورش مرکزی طرح عملیات تفکیک نفت و گاز، نمک‌زدایی، آب‌زدایی، تثبیت و فشار افزایی گاز را انجام می‌دهد که به‌عنوان نقطه بحرانی اجرای طرح می‌باشد و برق موردنیاز تاسیسات از نیروگاه غرب کارون تامین می‌شود.

فاز ١ طرح توسعه میدان نفتی مشترک یادآوران به روش بیع متقابل در پایان مردادماه ١٣٩٦ توسط شرکت خارجی با موفقیت به اتمام رسید و در ۵ سال گذشته تولید از میدان مطلوب گزارش شده است. تولید نفت از چاه‌های لایه‌های سروک و فهلیان این میدان انجام می‌شود و در چاه‌های سروکی به دلیل فشار پایین چاه از عملیات گازرانی استفاده می‌گردد. شرکت ملی نفت ایران اجرای فاز دوم توسعه میدان را با پیمانکار خارجی یا پیمانکاران داخلی در سال ١۴٠۲ در برنامه قرار داده است.

توسعه میادین نفتی سپهر و جفیر توسط پیمانکار بخش خصوصی داخلی در مرحله اجرا قرار دارد و زمان اتمام برنامه‌ای فاز اول آن، پایان شهریور ماه ١۴٠۲ اعلام شده است. تکمیل عملیات حفاری ۲١ حلقه چاه تولیدی و نصب تلمبه‌های درون‌چاهی و ارسال به کارخانه فراورش غرب کارون شرح‌کار عمده اجرایی و باقی‌مانده فاز اول طرح می‌باشد.

واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون از اسفندماه ١٣٩٨ در مرحله تولید قرار گرفته است و بخش بخار در مرحله آزمایش عملکردی قرار دارد. پروژه‌های تکمیلی شامل پست‌ها و خطوط انتقال نیز توسط شرکت ملی نفت ایران در مرحله اجرا قرار دارد. این نیروگاه، برق موردنیاز بخش بالادست تولید نفت(میادین نفتی منطقه غرب کارون) و کارخانه گاز و گاز مایع٣٢٠٠(NGL3200) را طی ٢٠ سال آینده تامین خواهد کرد.

کارخانه گاز و گاز مایع٣٢٠٠(NGL3200) در زمان بازدید در مرحله دریافت گاز ورودی از محل میادین نفتی یاران شمالی، آزادگان شمالی و یادآوران برای راه‌اندازی اولیه بود و پیش‌بینی می‌شود عملیات راه اندازی در صورت تامین کالا و مواد و دریافت گاز همراه نفت در اوایل سال ١۴٠۲ توسط بخش خصوصی ایرانی تکمیل گردد.

لازم به ذکر است؛ منطقه عملیاتی غرب کارون از جمله مناطق عملیاتی خشکی تولید نفت خام شرکت ملی نفت ایران بوده که توسعه بخش عمده‌ای از میادین نفتی مشترک با کشور عراق توسط شرکت مهندسی و توسعه نفت انجام شده است و تولید نفت و ‌بهره‌برداری از تاسیسات این منطقه نیز توسط شرکت نفت و گاز اروندان انجام می‌شود. همچنین مراحل توسعه و بهره‌برداری از میادین سپهر و جفیر با انعقاد قرارداد IPC به پیمانکار ایرانی واگذار شده است. گازهای همراه نفت میادین نفتی غرب کارون طبق برنامه پس از جمع‌آوری و ارسال به کارخانه گاز و گاز مایع٣٢٠٠(NGL3200)، توسط بخش خصوصی فراورش شده و از هدر رفت در مشعل و آلودگی زیست‌محیطی جلوگیری خواهد شد.

منوی اصلی: