جمع‌آوری گازهای همراه نفت ميادين دانان و دهلران با احداث ايستگاه تقويت فشارگاز دهلران

٩:١۴ - شنبه ۱٠ اردیبهشت ١۴٠١

جمع‌آوری گازهای همراه نفت ميادين دانان و دهلران با احداث ايستگاه تقويت فشارگاز دهلرانچاپنسخه چاپی

با اجرای پروژه ایستگاه تقویت فشارگاز دهلران، ضمن گردآوری گازهای همراه نفت میادین دانان و دهلران، بخش قابل‌توجهی از خوراک کارخانه گاز و گازمایع ٣١٠٠ نیز تأمین خواهد شد.

معاونت برنامه‌ریزی بودجه و امکان‌سنجی اقتصادی اعلام کرد: به‌منظور نهایی‌سازی گزارش تصویب‌خواهی هیأت‌مدیره برای بسته ایستگاه‌های تقویت فشارگاز نار، کنگان و دهلران، از پروژه احداث ایستگاه تقویت فشارگاز دهلران و پروژه‌های همراه شامل خط‌لوله انتقال گاز، پست و نیروگاه برق و کارخانه گاز و گازمایع ٣١٠٠ بازدید شد.

این معاونت در ادامه افزود: باتوجه به‌ضرورت تأمین پایدار خوراک پالایشگاه‌ گازی فجرجم، جمع آوری گازهای همراه میادین دانان و دهلران و حفظ تراز گاز کشور، براساس هماهنگی‌های صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه کشور تصمیم بر آن شد که ایستگاه‌های تقویت فشار میدان‌های گازی و نفتی نار، کنگان و دهلران در قالب یک بسته سرمایه‌گذاری مورد بررسی قرار گیرند. مدیریت اجرایی این بسته به شرکت نفت مناطق مرکزی ایران واگذار و منابع تامین اعتبار آن در چارچوب ماده (١۲) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور از محل عواید طرح بازیافت خواهد شد. اجرای این بسته، افزایش تولید روزانه حداکثر ۵۲ میلیون مترمکعب گاز و حدود ١۵ هزار بشکه میعانات گازی را به‌همراه خواهد داشت.

از آنجایی‌که بیش از نیمی از سرمایه‌گذاری این بسته مربوط به پروژه احداث ایستگاه تقویت فشار دهلران است، در بازدید صورت‌گرفته بررسی دقیق‌تری برای تعیین افزایش شرایط درآمدی این پروژه صورت پذیرفت. اجرای پروژه با استناد به مصوبه هیأت‌مدیره شرکت ملی نفت ایران، به شرکت پتروپالایش دهلران واگذار و دوره اجرای آن ۲ سال درنظر گرفته شده که مراحل اجرایی آن از سال گذشته آغاز شده است.

گفته می شود؛ با احداث این ایستگاه، گاز غنی همراه نفت میادین دانان و دهلران جمع‌آوری و از طریق یک خط لوله ۵۸ کیلومتری به کارخانه گاز و گازمایع ٣١٠٠ انتقال می‌یابد. علاوه‌بر این، گاز همراه میادین آذر، چشمه‌خوش و پایدار غرب نیز به‌عنوان خوراک به این کارخانه ارسال خواهد شد. پیش بینی می‌شود که احداث کارخانه گاز و گازمایع ٣١٠٠ تا پایان سال‌جاری به‌اتمام برسد.

لازم به‌ذکر است؛ صنعت‌نفت کشور در راستای انجام مسئولیت‌های زیست‌محیطی و بیشینه‌سازی ارزش اقتصادی دارایی‌های ملی، به‌دنبال جمع‌آوری گاز همراه این میادین است؛ علاوه‌بر این، در پی پیشرفت قابل‌توجه پروژه‌های جمع‌آوری گازهای همراه نفت میادین دانان و دهلران؛ راه‌اندازی کارخانه گاز و گازمایع ٣١٠٠ یک مرحله کلیدی تلقی شده و بر تسریع راه‌اندازی آن تاکید شده است.

جمع‌آوری گازهای همراه نفت ميادين دانان و دهلران با احداث ايستگاه تقويت فشارگاز دهلران
 
منوی اصلی