تجربيات آموزنده از انتقال انرژي پاك در سراسر جهان

٩:۵١ - سه شنبه ١٠ دی ١٣٩۸

تجربيات آموزنده از انتقال انرژي پاك در سراسر جهانچاپنسخه چاپی
مقامات عالی رتبه دولتی و ساير ذي نفعان اصلی در اين ميزگرد شرکت داشتند.

آژانس بين المللي انرژي چهاردهم آذرماه سال جاری ميزبان همايش موفقيت ها و چالش هاي انتقال انرژي پاك در سراسر جهان بود.

در اين ميزگرد که قبل از نشست دوسالانه آژانس بين المللي انرژي هسته اي در سطح وزيران برگزار شد، مقامات عالي رتبه دولتي، مديران عامل صنايع انرژي و ساير ذي نفعان اصلی حضور داشتند. اين رويداد، نمونه هايي از برنامه انتقال انرژي پاك آژانس را ترسيم کرد كه بواسطه اقتصادهاي نوظهور در سراسر جهان به آموزش بيش از ٣۸٠٠ نفر در زمينه آمار، اطلاعات و بهره وري انرژي كمك كرده است.

برنامه انتقال انرژي پاك (CTEP: Clean Energy Transitions Program) که تلاش آرمان خواهانه برای تسريع در انتقال انرژي های پاك جهانی است، در نوامبر ۲٠١٧ آغاز و منتشر شد. اين برنامه پشتيباني مستقل و پيشرفته برای دولتهايي فراهم می کند كه سياستهاي آنان در حوزه انرژي بطور چشمگيری بر چشم اندازها و سرعت انتقال جهاني در جهت توليد و بکارگیري انرژی های پايدارتر تاثير می گذارد.

دکتر فاتح بيرول، مدير اجرايي آژانس بين المللي انرژي می گويد: "با حمايت دولتهاي اصلی، توانسته ايم ظرفيت خود را در انجام تجزيه و تحليل دقيق و كسب تخصص و مهارت های بی نظير بطور قابل ملاحظه ای افزايش دهيم و آنها را در حوزه اقتصادهاي کلان و نوظهور جهانی به كار بنديم". وي در ادامه سخنانش به برخي از نمونه هاي مهم و موفق برنامه انتقال انرژي پاك از جمله؛ انجام تجزيه و تحليل پيشرفته جهت كمك به کشور چين برای ادغام سهم بيشتری از انرژي هاي تجديدپذير در بخش نيرو، كمك به ثمر رسيدن تلاش های کشور برزيل برای رديابي بهتر و ترويج نوآوري هاي انرژي پاك، حمايت از رويکرد يكپارچه توسعه هند برای تغيير آب و هوا، دسترسي به انرژي و آلودگي هوا اشاره کرد.

شركت كنندگان در اين ميزگرد، به نقش آژانس بين المللي انرژي در توليد به موقع داده ها و تجزيه و تحليل قوي جهت پشتيباني از فناوري هاي انرژي پاك و اطلاع از سياستگذاري ها اذعان داشتند. آنها همچنين نقش اين آژانس را به عنوان يك قطب جهاني انرژي پاك كه روابط و اشتراک گذاری تجربيات را در بين دولت هاي اصلی عميق تر کرده است، برجسته قلمداد کردند. همچنين بر تقويت بيشتر برنامه انتقال انرژي پاك درحاليکه وارد سومين سال فعاليت خود می شود، تاكيد داشتند. تلاش هاي CTEP بدون رهبري آژانس بين المللي انرژي که حامی اعضا و شركای خود از انگلستان، ايتاليا، سوئد، كميسيون اروپا، دانمارك، هلند، آژانس توسعه فرانسه، آلمان، سوئيس، كانادا، ژاپن، فنلاند، نيوزلند و استراليا می باشد، امكان پذير نخواهد بود.منبع: ترجمه شده از سایت iea.org