کسب مقام نخست توسط عبدالصمد رحمتی در سومين المپياد مهندسي نفت

١۴:١۴ - سه شنبه ١٧ اردیبهشت ١٣٩۸

عبدالصمد رحمتی مقام نخست سومين المپياد مهندسي نفت كشور را كسب كردچاپنسخه چاپی


سومين المپياد علمي، پژوهشي مهندسي نفت کشور (اويلمپيک) در دانشگاه صنعتي شريف برگزار و عبدالصمد رحمتی از کارشناسان مديريت برنامه ریزی تلفیقی حائز رتبه اول در اين المپیاد گرديد.

معاونت برنامه ريزي و تلفيق طرح ها و برنامه ها اعلام كرد: مراسم اختتاميه سومين المپياد علمي، پژوهشي مهندسي نفت با هدف غربالگري افراد نخبه دانشگاهي – صنعتي و به‌منظور ايجاد بانک جامع اطلاعاتي در زمينه‌هاي خاص در دو سطح ملي و بين المللي شانزدهم اسفندماه سال ۱۳۹٧، در دانشکده مهندسي شيمي و نفت دانشگاه صنعتي شريف برگزار شد.

به گزارش اين معاونت؛ سومین دوره المپیاد علمی پژوهشی مهندسی نفت با حمایت و همکاری معاونت علمی و فناوری و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناری، وزارت نفت کشور عراق، شرکت ملی نفت ایران و ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی، در دو بخش علمی و پژوهشی و با حضور ۲۵۰ شرکت کننده از بیش از ۶۰ دانشگاه، شرکت و مرکز پژوهشی، به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف در دو بخش علمي و پژوهشي برگزار گرديد كه در بخش پژوهشی المپیاد مهندسی نفت، ۷۸ طرح ارسالی از ۴۵ دانشگاه داخلی و خارجی در پاسخ به ۱۱ چالش صنعتی مطرح شده مورد داوری قرار گرفت.

معاونت برنامه ريزي و تلفيق طرح ها و برنامه ها درخصوص طرح ارائه شده در اين المپياد اعلام كرد: با توجه به فعاليت هاي توسعه‌اي شركت ملي نفت ايران و پروژه هاي توسعه و نگهداشت توليد كه نقش محوري در توسعه صنعت نفت و زنجيره آن دارند؛ سرمايه گذاري كافي جهت توليد مستمر و صيانتي در اين امر ضروري است چرا كه اگر سرمايه گذاري صنعت نفت متناسب با نياز مخازن نباشد توليد نفت و گاز كشور با روند كاهشي روبرو خواهد شد. بدين منظور و در راستاي حل مشكلات كشور و پاسخ به نيازهاي ارزي، امكان سنجي ميزان هزينه كرد ريالي در پروژه هاي بالادستي و به خصوص توسعه و نگهداشت توليد در طراحي روش هاي تامين مالي حائز اهميت است و بر اين اساس بايد نقش ريال در فازهاي مختلف پروژه تعيين و براساس حجم كل پروژه روش هاي نوآورانه جهت تامين مالي-ريالي آن در بازار سرمايه طراحي گردد.

رحمتي در طرح پيشنهادي خود كه توانست رتبه نخست سومين المپياد علمي، پژوهشي مهندسي نفت دانشگاه شريف را دريافت نمايد؛ ابتدا به جمع آوري اطلاعات، دسته بندي و اولويت بندي فازهاي مختلف توسعه اي يك ميدان پرداخته و سپس در هر بخش حجم ريالي انجام فاز را مشخص نمود. وي همچنين در بخش دوم طرح، ابزارهاي متعدد موجود در بازار سرمايه و متناسب با موضوع تامين مالي از بازار سرمايه را تعيين و در نهايت روش هاي اجرايي تامين مالي از طريق آن ابزار را طرح‌ريزي نموده است.

گفتنی است؛ عبدالصمد رحمتي پيش از اين نيز مقام نخست اولين مسابقات مهندسي نفت در دانشگاه اميركبير و همچنين مقام نخست در دومين المپياد مهندسي نفت كشور در دانشگاه شريف را از آن خود كرده است.