ارسال نفت خام توليدي ميدان خشت به چندراهه گناوه ارسال

۸:٣٠ - دوشنبه ٣٠ مهر ۱۳۹٧

نفت خام توليدي ميدان خشت به چندراهه گناوه ارسال خواهد شدچاپنسخه چاپی
نحوه اتصال خط لوله ١٠ اينچ انتقال نفت خام میدان خشت به چندراهه گناوه بررسي گرديد.

معاونت برنامه‌ريزي و تلفيق طرحها و برنامه‌ها اعلام كرد: نحوه اتصال خط لوله ١٠ اينچ انتقال نفت خام ميدان خشت به چندراهه گناوه، در نشستی با نمايندگان مديريت‌ها و شركت‌هاي ذيربط، ۲۴ مهرماه سال جاری بررسي گرديد.

به گزارش اين معاونت، بر اساس برنامه ريزی شركت ملي نفت ايران مقرر است نفت خام توليدي ميدان خشت به چندراهه گناوه ارسال و از آنجا به مبادي صادراتي انتقال يابد.

در حال حاضر، پروژه ارسال نفت خام ميدان مذكور در شرف تكميل و راه اندازی می باشد و برای اتصال به چندراهه گناوه، فقط ۲ كيلومتر باقي مانده است كه پس از تكميل اين بخش پايانی، توليد از ميدان خشت آغاز خواهد شد.

اين معاونت در ادامه افزود: همچنين مقرر است توليد نفت خام از ميدان يادشده در ماه هاي آتي با ۵ هزار بشكه در روز آغاز و طبق برنامه در سال هاي آتي تا سقف ٣٠ هزار بشكه در روز افزايش يابد. در همين راستا و به منظور ايجاد انعطاف عملياتي در حفظ مشخصات كيفي نفت خام‌‌هاي صادراتي، اتصال نفت‌ توليدی اين ميدان به هر دو سيستم نفت خام‌ سبك و سنگين صادراتی مورد توجه قرار گرفته است.

گفتني است؛ ميدان نفتي خشت واقع در منطقه کنار تخته در استان فارس، بين شهرهاي کازرون و برازجان قرار دارد. اين ميدان در حوزه فعاليت و اختيارات شرکت نفت مناطق مرکزي ايران مي باشد. حفاري نخستين چاه اين ميدان در سال ۱۳۷۱ انجام شد که پس از توسعه، نفت توليدي آن از طريق خط لوله به طول تقريبی ٩٧ کيلومتر، جهت صادرات به تلمبه خانه گناوه ارسال می گردد.