كسب مقام نخست كارشناس مديريت برنامه ريزي تلفيقي در دومين المپياد مهندسي نفت كشور

۱۵:۲۴ - يكشنبه ۲٣ ارديبهشت ۱۳۹٧

عبدالصمد رحمتي از كارشناسان مديريت برنامه ريزي تلفيقي در دومين المپياد مهندسي نفت كشور مقام نخست را كسب كردچاپنسخه چاپی


دومين المپياد علمي، پژوهشي مهندسي نفت کشور(اويلمپيک) در دانشگاه صنعتي شريف برگزار شد.

معاونت برنامه ريزي و تلفيق طرح ها و برنامه ها اعلام كرد: در سال جاري دانشکده مهندسي شيمي و نفت دانشگاه صنعتي شريف دومين المپياد علمي، پژوهشي مهندسي نفت را با هدف غربالگري افراد نخبه دانشگاهي – صنعتي و به‌منظور ايجاد بانک جامع اطلاعاتي در زمينه‌هاي خاص، در سطح ملي و بين‌المللي برگزار كرد.

به گزارش اين معاونت؛ اين المپياد در دو بخش علمي و پژوهشي برگزار گرديد كه بخش علمي آن در سطح دانشجويان کارشناسي و با هدف افزايش سطح علمي و قدرت تجزيه و تحليل آنان در حل مسايل مرتبط با مهندسي نفت و بخش پژوهشي آن با الگو گرفتن از رقابت‌هاي مورد حمايت شرکت‌هاي بين‌المللي براي نخستين بار در صنعت نفت کشور به صورت فراخوان عمومي و بعد از طرح مشکلات شرکت‌هاي فعال در اين صنعت و جذب پروپازال از صاحبان ايده صورت پذيرفت.

معاونت برنامه ريزي و تلفيق طرح ها و برنامه ها در اين خصوص اعلام كرد: يکي از مشکلات عديده عمليات حفاري با توجه به نوع مخازن شکافدار کشور هرزروي سيالات حفاري در اين مخازن مي باشد. بر اساس برآورد، هزينه سيال حفاري بيش از ١۵ درصد از هزينه هاي حفاري را به خود اختصاص مي دهد. از اين رو مطالعه و ارائه راه حل براي کنترل هرزروي در مخازن شکافدار از اهميت ويژه اي برخوردار است. مقابله با هرزروي فرآيندي پر هزينه و زمان بر مي باشد كه عواقب و نتايج مختلفي نيز در پي دارد که در اين ميان مي توان به افزايش هزينه به دليل از دست دادن گل حفاري، افزايش زمان دستگاه حفاري، آسيب به مخزن به دليل ورود مواد گل به درون آن و کاهش توليد، گير لوله هاي حفاري، نياز به راندن لوله جداري اضافي، سيمانکاري ضعيف به خاطر پرنشدن پشت لوله جداري، احتمال فوران و در نهايت از دست دادن چاه اشاره نمود.

کنترل هرزروي در مخازن شكافدار با استفاده از مواد كنترل كننده هرزروي به شرط حلاليت بالاي ٩٩ درصد در اسيد هيدروكلريك مي تواند مانع از هرزروي و در نتيجه كاهش هزينه هاي سنگين مواد استفاده شده و همچنين عدم صدمات وارده به مخزن شود.

عبدالصمد رحمتي از كارشناسان اين معاونت كه در سال گذشته نيز مقام نخست مسابقات مهندسي نفت در دانشگاه اميركبير را به خود اختصاص داده بود؛ بار ديگر موفق به كسب مقام نخست در دومين المپياد مهندسي نفت كشور گرديد.

رحمتي در خصوص اين مسابقات گفت: «در بخش پژوهشي ۸ چالش از چهار شركت نفتي مطرح شده بود كه در نهايت از رتبه هاي اول هر شركت تقدير گرديد. هدف از اين طرح پژوهشي طراحي و ساخت آزمايشگاهي نوعي از فيبر بوده كه كارايي لازم در كنترل هرزروي مخزن را داشته باشد و همچنين بتواند پس از اسيد كاري به ميزان بالايي در اسيد حل شده و بروي توليد اثر نگذارد، همچنين اگر قطر ماده كمتر از يك سوم قطر شكاف باشد هنگام ورود به سازند آن را مسدود نكند.»

ايشان در ادامه گفت: «مواد فيبري يا پايه گياهي دارند و يا پايه معدني. مواد كنترل كننده هرزروي پايه گياهي كه در واقع پايه سلولزي هستند به دليل ناپايداري و تخمير هزينه درمان گل حفاري را بالا مي برند. ماده اي كه من موفق به ساخت آن شدم فيبر پايه معدني است كه نام آن را Kara-Seal گذاشتم و براي اولين بار است كه در كشور ساخته شده ، همان طور كه مي دانيد اكثر مخازن كشور از نوع مخازن شكافدار كربناته هستند و موضوع هرزروي از مهم ترين مشكلات اين گونه مخازن مي باشد. اين ماده مي تواند در ديواره چاهها رسوب نموده و از طريق ايجاد اتصالات و تشکيل پل در سراسر شکاف هاي مخزن از ورود و هجوم جامدات و صافاب سيالات حفاري به درون سازند جلوگيري نمايد و در نهايت موجب کاهش و کنترل هرزروي شود. مزيت ديگر اين ماده قابليت حل شدن در اسيد 7.5% HCl تا ميزان بالاي ٩٩ درصد براي حذف اين مواد از ديواره چاه و شکاف و نهايتاً توليد از بخش مخزن مي باشد. همچنين عدم آسيب به محيط زيست، عدم تخمير، پايداري در برابر دما و شوري آب، غير قابل حل بودن در آب و روغن و سازگار و بي اثر بودن بر روي خصوصيات انواع سيالات حفاري و افزايه هاي رايج كشور از ديگر مزاياي اين ماده مي باشد.»

گفتني است مراسم اختتاميه اين رويداد در روز پنجشنبه ۲٠ ارديبهشت ماه ١٣٩٧ در دانشگاه دانشگاه صنعتي شريف با حضور مدعوين برگزار گرديد.