تشكيل كارگروه ويژه صنعت نفت براي اجرايي كردن طرح توسعه پاك

١٣:۲۴ - شنبه ١٣ مهر ۱۳۹۲

تشكيل كارگروه ويژه صنعت نفت براي اجرايي كردن طرح توسعه پاك
چاپنسخه چاپی


معاون نظارت بر بهينه سازي مصرف انرژي و ارزشيابي طرح ها در مديريت برنامه ريزي تلفيقي با اشاره به جايگاه بالاي صنايع در توليد گازهاي گلخانه اي از برنامه ريزي صنعت نفت براي كاهش اين گازها خبر داد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران، معاون نظارت بر بهينه سازي مصرف انرژي و ارزشيابي طرح ها در مديريت برنامه ريزي تلفيقي، در مراسم گراميداشت روز ملي ايمني و آتش نشاني از وضعيت نگران كننده انتشار گاز CO2 در صنايع خبر داد.

به گفته عبدالرضا اسدي، صنايع توليد انرژي در ايران، حدود 32.5 درصد از مجموع گازهاي گلخانه اي را توليد مي كنند كه نسبت به ديگر توليد كنندگان گازهاي گلخانه اي، درصد بالايي است.

وي با اشاره به گزارش سال 2009 سازمان اوپك در مورد انتشار گازهاي گلخانه اي، گفت: ايران بعد از ليبي مقام دوم را در توليد گازهاي گلخانه اي در جهان به خود اختصاص داده است از اين رو وزارت نفت تصميم گرفته است كه طرح مكانيزم توسعه پاك را اجرايي كند.

اسدي افزود: به منظور اجرايي شدن طرح مكانيزم توسعه پاك در سال 1385، كارگروه ويژه اي طراحي شد كه راهبري آن را مديريت برنامه ريزي تلفيقي شركت ملي نفت ايران، عهده دار شد.

به گفته وي، اين كارگروه، اجراي فعاليت هاي چشمگيري را در زمينه توسعه پاك در پيش گرفته است كه از آن جمله مي توان به فرهنگ سازي در زمينه HSE از طريق برگزاري سمينار، كارگاه آموزشي و همچنين كنفرانس هايي در مورد مكانيزم توسعه پاك اشاره كرد.

اسدي از همكاري با شركت هاي موفق در زمينه توسعه انرژي پاك و تعيين اولويت هاي كاري خبر داد و گفت: جمع آوري گازها، بهينه سازي فرآيندهاي توليد و مصرف سوخت از اولويت هاي تعريف شده بودند كه انجام اقدام هاي بعدي بر اساس اين اولويت هاي مشخص مي شد.

وي با اشاره به ارسال زود هنگام گازهاي همراه ميادين سروش و نوروز به خارگ، تصريح كرد: اين پروژه، نخستين پروژه مكانيزم توسعه پاك جمهوري اسلامي ايران بوده است.

اسدي تصريح كرد: هم اكنون پتانسيل سنجي هايي به منظور انجام اقدام هاي آتي انجام شده است كه از ميان آنها مي توان به مبادله تفاهم نامه با شركت كربن ليميتد آس نروژي براي تهيه حداقل 5 ايده اوليه پروژه، امضا قرارداد با پژوهشگاه صنعت نفت و همچنين انجام مناقصاتي براي جمع آوري گازهاي همراه نفت، اشاره كرد.


منبع: پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران