سرمايه گذاري در نفت

۱۵:۴۸ - دوشنبه ١۸ شهريور ۱۳۹۲
با هدف تعمیر و نگهداری به موقع چاه های نفت و گاز انجام می شود؛

بکارگیری روش های جدید قراردادی برای حمایت از تامین کنندگان دکل حفاری


چاپنسخه چاپیمدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت از بکارگیری روش های جدیدی برای حمایت از بخش خصوصی در زمینه تامین دکل حفاری خبر داد و گفت: وزارت نفت برای بکارگیری دکل حفاری به تامین کنندگان این دکل ها در صنعت نفت قول همکاری می دهد.

عبدالمحمد دلپریش در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: برای حمایت از بخش خصوصی قراردادهای درازمدت خدماتی با صاحبان دکل امضا کردیم و پیش پرداخت های لازم را نیز برای خرید یا ساخت دکل به آنها داده ایم.

وی تصریح کرد: با فعال تر شدن بخش خصوصی در زمینه ساخت و تامین دکل حفاری، ما نیز قول مساعد برای بکارگیری این دکل ها در صنعت نفت به آنها داده ایم، ولی بر اساس قانون شرکت ملی نفت نمی تواند خودش اقدام به خرید دکل حفاری کند.


ضرورت افزایش شمار دکل های حفاری و ارانه خدمات فنی به چاه ها

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران گفت: رفع مشکلات تدارکاتی واحدهای عملیاتی نفت در زمینه های تعمیر و نگهداری چاه ها و تاسیسات مرتبط و رفع مشکلات تدارکاتی واحدهای عملیاتی نفت با هدف توسعه و راه اندازی طرح های با اولویت از برنامه های کوتاه مدت مهندس زنگنه، وزیر نفت در صنعت نفت است که برای تحقق این هدف برنامه ریزی لازم انجام شده است.

وی تامین دکل های حفاری را از مهمترین الزام های تعمیر و نگهداری چاه های نفت اعلام و تصریح کرد: ارائه خدمات فنی به چاه ها از جمله، تامین لوله های مغزی سیار و دستگاه های قوی از دیگر الزام های تعمیر و نگهداری چاه ها است و هم اکنون امکانات موجود پاسخگوی نیازهای فعلی صنعت نفت است.

دلپریش تصریح کرد: با توجه به هدفگذاری صنعت نفت برای افزایش تولید نفت، ضروری است متناسب با این برنامه شمار دکل های حفاری و خدمات فنی چاه ها افزایش یابد.


فعالیت ١٣٠ دستگاه دکل حفاری در صنعت نفت

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با بیان این که ناوگان حفاری صنعت نفت هم اکنون به ١٣٠ دستگاه دکل خشکی و دریایی مجهز است، گفت: شرکت ملی نفت ایران تاکنون حمایت های خوبی از بخش خصوصی برای فعالیت در این زمینه انجام داده است.

بر پایه این گزارش، همزمان با بالا رفتن عمر چاه ها، هزینه حفاری نیز افزایش خواهد یافت و در آینده به خدمات این بخش برای حفر چاه های جدید بیشتر نیاز داریم، ضمن آن که به کارگیری تجهیزات مدرن تر در زمینه حفاری، راندمان تولید را افزایش خواهد داد.

بر اساس اعلام وزارت نفت، نیاز کنونی صنعت نفت به دکل های حفاری خشکی هم اکنون بیش از یکصد دستگاه است و برای دستیابی به اهداف برنامه پنجم توسعه، و افزایش ظرفیت تولید نفت کشور به روزانه ٥ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه، پیمانکاران برای ساخت یا وارد کردن دکل های حفاری باید فعال تر شوند.

هم اکنون بیش از ٢٠ دستگاه دکل حفاری مالکیتی در کشور وجود دارد، این در حالی است که یک تا دو سال گذشته تنها ١ یا ٢ دستگاه دکل حفاری مالکیتی داشتیم.

با توجه به توانمندی بخش داخلی در ساخت دکل های حفاری، سال ٨٦، قراردادی ساخت سه دستگاه دکل حفاری، به جهاد دانشگاهی واگذار شد که هم اکنون یکی از دکل ها به شرکت ملی حفاری ایران تحویل داده شده است. همچنین در قرارداد سه جانبه ای که تیر ماه سال گذشته میان وزارت نفت، سازمان صنایع دفاع و جهاد دانشگاهی بسته شد، داخلی سازی ١٤ دستگاه دکل حفاری با قدرت ٢٠٠٠ اسب به عنوان یکی از نیازهای اساسی صنعت نفت در قالب یک کنسرسیوم کلید خورد که بر اساس نیازسنجی انجام شده و منابع مالی موجود، شمار دکل های قید شده در قرارداد به ٦ دستگاه کاهش یافت.

جمهوری اسلامی ایران با ساخت این دکل ها در ردیف معدود کشورهای سازنده دکل حفاری قرار گرفته است و تا پایان امسال به خودکفایی ٥٦ درصدی در زمینه ساخت دکل های حفاری خشکی دست خواهد یافت.


منبع: شانا