بازديد از نفت خزر

١٣:۴۴ - چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۲

بررسي آخرين وضعيت طرح ها و پروژه هاي سرمايه‌اي در دست اقدام شركت ملي نفت ايران در زمينه عمليات اكتشاف و پشتيباني آن در حوزه درياي خزرچاپنسخه چاپی


شركت نفت خزر بمنظور دستيابي به منابع هيدركربوري موجود در مناطق عميق درياي خزر و مناطق مرزي شمال كشور (استانهاي گيلان، مازندران و گلستان) طرح و پروژه هاي اكتشاف نفت و گاز را در دستور كار قرار داده است. در اين راستا عمليات اكتشاف درياي خزر از اواخر سال 1388 آغاز گرديده است و در حال اجرا بوسيله سكوي حفاري نيمه شناور ايران اميركبير مي باشد كه هم اكنون در فاصله اي بيش از 250 كيلومتر از سواحل درياي خزر در منطقه اي نزديك به مرز جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان قرار گرفته است. بمنظور انجام اين عمليات اكتشافي و پشتيباني از آن، پروژه هاي متعددي به شرح ذيل توسط شركت نفت خزر تعريف و در دست اقدام مي باشد.


عمليات اكتشافي در درياي خزر:

اين عمليات هم‌اكنون در موقعيت بلوك اكتشافي 2/6 در عمق 703 متري درياي خزر آغاز گرديده است و طبق برنامه تدوين شده، حفاري چاه جديد تا عمق 4022 متر از سطح دريا ادامه خواهد يافت. تسهيلات جانبي اين عمليات نظير مشاور حفاري، دستگاه ROV و ... فراهم شده و از محدوديت هاي موجود در روند اجراي اين عمليات عبارتند از؛ تجهيزات لازم براي كار در آبهاي عميق، تعمير سيستم فوران گير (BOP)، تامين سوخت، تامين نيروي انساني متخصص مورد نياز جهت نظارت بر عمليات و غيره مي باشد كه شركت نفت خزر در حال مرتفع نمودن آنها مي باشد. همچنين موضوع تعمير و نگهداري سكوي حفاري از موضوعات مهم عمليات اكتشافي است كه بررسي و پيگيري لازم در مورد آن در دست اقدام است.


لرزه نگاري دوبعدي در استان گلستان منطقه مرزي تركمنستان:

اين پروژه در امتداد مرز ايران/ تركمنستان و در پهنه اي به ابعاد 140 در 40 كيلومتر كه بطور عمده شامل تپه ماهور و دشت مي باشد، در حال اجرا است. در مجاورت اين مرز، چاههاي گازي كشور تركمنستان در حال توليد گاز مي باشند. اين پروژه در دو فاز غربي و شرقي تعريف شده كه شهر مرزي اينچه برون به عنوان محل اقامتگاه گروه عملياتي، در حد فاصل اين دو فاز قرار دارد. پروژه مزبور در مساحتي در حدود 400، 6 كيلومتر مربع در حال انجام است كه پيشرفت فيزيكي آن معادل 19 درصد مي باشد. جهت اجراي پروژه، وجود معارضين محلي(اراضي كشاورزي)، تالاب‌هاي بين المللي، شوره زار و ماندآب و استخرهاي پرورش آبزيان در محدوده عمليات و عبور رودخانه اترك در مسير عمليات، از موارد قابل توجه در برداشت اطلاعات دو بعدي در اين منطقه مي‌باشد.


ساخت شناور كاسپين:

ساخت و راه اندازي اين شناور، توسط شركت صدرا با پيشرفت فيزيكي واقعي معادل 100 درصد در بخش ساخت و 97 درصد در بخش راه‌اندازي در حال انجام است. در راستاي بهره‌برداري از اين شناور، نصب رادار و Airframe و آزمايشات دريانوردي و اخذ كلاس‌بندي، مردادماه 92 به مدت 2 ماه به طول خواهد انجاميد.


احداث ساختمان اداري و آزمايشگاه و آشيانه پرواز در پايگاه عملياتي نكاء:

اين پروژه شامل احداث ساخمان اداري، ساختمان چند منظوره، آزمايشگاه ژئوفيزيك و آشيانه پرواز با پيشرفت فيزيكي واقعي معادل40 درصد تا پايان ارديبهشت ماه 92 در حال اجراست و پيش‌بيني مي‌شود تا پايان مهرماه 92 عمليات عمراني آنها به اتمام برسد و پس از آن نسبت به انجام معماري داخلي و تجهيز اين ساختمان‌ها و محوطه‌سازي مجموعه، از جمله احداث جاده RunWay هلي‌كوپتر اقدام خواهد شد.

علاوه بر فعاليتهاي شركت نفت خرز، شركت پايانه هاي نفتي ايران در راستاي توسعه تاسيسات و امكانات مورد نياز صنعت نفت در شمال كشور پروژه هاي مختلفي را در دست اقدام دارد كه آخرين وضعيت آنها به شرح زير مي باشد:


احداث حوضچه فراگير نكاء:

پروژه با پيشرفت فيزيكي واقعي معادل 63 درصد در مقابل 77 درصد طبق برنامه تا پايان ارديبهشت ماه 92 در حال انجام است. تاكنون يال هاي شرقي و غربي آن ساخته شده است و باقيمانده عمليات ادامه دارد. با احداث اين حوضچه امكان تردد كشتي‌هاي 63 هزار تني در اين منطقه فراهم خواهد شد.

مهمترين فعاليت اين پروژه، "انجام عمليات لايروبي حوضچه موجود نكاء"مي باشد كه عمليات مربوطه در خرداد ماه 92 آغاز شده است و پيش‌بيني مي‌شود بعد از 18 ماه اين پروژه تحويل موقت گردد. ميزان اين لايروبي 5/4 ميليون مترمكعب است.

پيمانكار پروژه، عمليات مزبور را به كمك دو دستگاه لايروبي (از نوع كاتر) كه خريداري نموده است و با ظرفيت 700 متر مكعب در ساعت انجام خواهد داد.