١۲:۵۵ - سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹٧
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت‌وگاز مسجدسلیمان؛

جاده میان‌بر دسترسی به واحد بهره‌برداری لب‌ سفید راه اندازی شدمدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت‌وگاز مسجدسلیمان از افتتاح جاده میان‌بر واحد بهره‌برداری لب سفید خبر داد و گفت: با احداث این جاده که ۱۸۰۰ متر طول دارد، مسیر دسترسی به واحد بهره برداری لب سفید نسبت به جاده پیشین ۴ کیلومتر کوتاه تر شده است.

قباد ناصری افزود: مدیریت مهندسی و ساختمان این شرکت با هدف دسترسی ایمن و سریع به واحد بهره‌برداری لب‌سفید، از شهریور ۹۶ اقدام به بهسازی و بازسازی جاده میان‌بر لب‌سفید کرد که این طرح پس از ۱۰ ماه و با اعتباری معادل ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به بهره برداری رسید.

وی اظهار کرد: باتوجه به محدودیت‌های وجود خطوط لوله جریانی نفت در بالادست و پرتگاه‌های پایین‌دست مسیر، عرض کلی جاده هفت متر و با لحاظ کردن ۲ شانه خاکی در طرفین، عرض مفید آسفالت آن ۵,۵ متر درنظر گرفته شده است.

ناصری درباره مهم‌ترین فعالیت‌های انجام شده در این پروژه گفت: احداث ۵۰۰ متر دیوار حائل سنگی با ارتفاع متوسط ۲ تا ۵ متر در دوطرف مسیر، تعریض و احداث ۲ دستگاه پل کالورتی، احداث ۲ دستگاه آب‌نما، احداث یک دستگاه پل به طول ۱۲ متر و عرض دهانه ۳ متر، احداث ۳۰۰ متر کانال سنگی برای هدایت آب‌های سطحی در حاشیه جاده، احداث یک دستگاه پل دودهانه به عرض هر دهانه ۶ متر واقع در رودخانه فصلی انتهای مسیر، احداث یک دستگاه پل با عرض دهانه ۲ متر و ۲۰ هزار مترمکعب عملیات خاکبرداری و روسازی راه از اقدام‌های انجام شده در قالب این پروژه است.

وی افزود: اجرای لایه‌های روسازی در طول مسیر، عملیات خط‌کشی و نصب حفاظ جانبی راه در نقاط حادثه‌خیز به طول ۴۰۰ متر، احداث دیوارهای حائل و ضامن به طول ۴۵۰ متر از دیگر اقدام های انجام شده به منظور افتتاح این طرح است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت‌وگاز مسجدسلیمان در ادامه به موانع پیش روی‎ طرح واحد بهره‌برداری لب‌سفید اشاره کرد و گفت: با توجه به تلاقی خطوط لوله نفت در سه نقطه از مسیر، تمهیدات لازم اندیشیده و شرایط برای ادامه عملیات اجرایی پروژه مهیا شد، همچنین حدود یک کیلومتر از خطوط لوله آب سه اینچ واحد بهره‌برداری لب‌سفید واقع در حاشیه مسیر نیز برای ادامه پروژه جابه‌جا شد.

وی در ادامه با بیان اینکه واحد بهره برداری لب سفید در منطقه کوهستانی واقع شده است، به فواید اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: دسترسی سریع و ایمن به تاسیسات، کاهش استهلاک ماشین آلات و تصادفات ناشی از تردد در مسیر غیر مهندسی و پرپیچ و خم قبلی، کاهش فرسایش عوارض جغرافیایی و کمک به حفظ محیط زیست منطقه با توجه به احداث کانال های هدایت آب و دیوارهای حائل و آبراهه های مورد نیاز، ایمن سازی خطوط انتقال نفت و اشتغال‌زایی برای اهالی منطقه از مهمترین اهداف اجرای این پروژه است.


منبع: شانا