برگزاری مناقصات بسته ۵ میلیارد دلاری نگهداشت تولید از ابتدای سال ۹۷

۹:٠١ - شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹٦
معاون وزیر نفت اعلام کرد؛

برگزاری مناقصات بسته ۵ میلیارد دلاری نگهداشت تولید از ابتدای سال ۹۷مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: اسناد مناقصات مربوط به بسته حدود پنج میلیارد دلاری طرح های نگهداشت و افزایش تولید این شرکت آماده شده است و برگزاری مناقصات از ابتدای سال آینده کلید می خورد.


به گزارش شانا، علی کاردر روز چهارشنبه(۲۵ بهمن‌ماه) در ششمین نشست هم اندیشی مدیران ارشد شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب افزود: بر اساس تاکید وزیر نفت، مهمترین هدفی که از اجرای طرح های ذیل این بسته دنبال می شود، ایجاد تکاپو و رونق در میان فعالان صنعت نفت و ایجاد ارزش افزوده از محل عمق بخشیدن به فعالیت های اقتصادی است.


وی با بیان اینکه منابع اجرای این طرح ها از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر تامین می ‎شود، ادامه داد: مدل‌سازی مبنی بر بهره مندی از قابلیت های این ماده قانونی، اقدام مطلوبی بود که اگر در دستور کار قرار نمی گرفت، نمی توانستیم شاهد توسعه در میدان‌های پارس جنوبی و غرب کارون باشیم.


کاردر در این نشست، بر ضرورت رعایت اصولی بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) در همه زیرمجموعه های شرکت ملی نفت ایران تاکید و تصریح کرد: بودجه مورد نیاز حوزه HSE به طور کامل تخصیص داده شده و هر گونه ناکارآمدی در این حوزه به بهانه نبود بودجه، مردود است.


وی بر الزام‌های دیگری از جمله مهندسی ساختار، مدیریت بیمه، مدیریت ریسک و بهره مندی بیشتر از توان جوانان و بانوان در شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد و یادآور شد: آمارها نشان می دهد میزان بهره مندی از توان جوانان در سمت های مدیریتی این شرکت نسبت به سال ۹۳ با رشد قابل توجهی همراه شده است.


کاردر با اشاره دوباره به محدودیت های شرکت ملی نفت در مقوله تامین مالی، ابراز امیدواری کرد که افزایش سهم شرکت ملی نفت ایران از فروش نفت به پالایشگاه های داخلی به عنوان یکی از سناریوها برای افزایش درآمدهای این شرکت، با آرای مثبت نمایندگان مجلس شورای اسلامی همراه شود.


راهبرد شرکت ملی نفت در اجرای طرح های نگهداشت و توسعه

در ادامه این نشست، کریم زبیدی، مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران درباره «راهبرد شرکت ملی نفت در اجرای طرح ها و پروژه های نگهداشت و توسعه» صحبت و در این زمینه، بر ضرورت انجام دقیق تر و جامع تر مطالعات مفهومی، مهندسی و محاسبات اقتصادی و مالی طرح تاکید کرد.


وی نیز به محدودیتهای شرکت ملی نفت در زمینه تامین منابع مالی اشاره کرد و گفت: این موضوع ایجاب می کند شرکت های تابعه از سیستم های کنترل پروژه مناسب استفاده کنند و ارزیابی های خود را از اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح ها و پروژه ها بهبود بخشند.


فرزین مینو، مدیر مهندسی ساختار شرکت ملی نفت ایران در این نشست به ارائه گزارشی درباره سیاستهای این شرکت در حوزه مهندسی ساختار پرداخت؛ محمود بیلکار، مدیر امور مالی، شمای کلی این شرکت را در حوزه مالی ترسیم کرد؛ مانی عبداله زاده، رئیس HSE گزارشی از عملکرد این بخش در سال ۹۶ ارائه کرد و ناصر مولایی، مدیر منابع انسانی نیز از تدوین نظام‌نامه اخلاق حرفه ای مدیران خبر داد.


ششمین نشست هم اندیشی مدیران ارشد شرکت ملی نفت ایران برگزار و طی آن، چالش های مبتلا به بخش های مختلف زیرمجموعه این شرکت مطرح شد و راهکارها و فرصت های موجود بررسی شد.


منبع: شانا