سیدمحمد امین علوی: تطابق نیازهای نفت و توانمندی‌ شرکت‌های فناور با ایجاد شبکه تبادل فناوری

۸:۵٠ - چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸

تطابق نیازهای نفت و توانمندی‌ شرکت‌های فناور با ایجاد شبکه تبادل فناوریمدیر توسعه کسب و کار حوزه نفت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری از ایجاد شبکه تبادل فناوری در این ستاد به منظور تطابق نیازهای صنعت و توانمندی شرکت‌های فناور حوزه نانو خبر داد.

سیدمحمد امین علوی، مدیرتوسعه کسب و کار حوزه نفت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری، در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی فناوری‌های نانو به ایجاد شبکه تبادل فناوری‌ نانو در این ستاد اشاره کرد و گفت: هدف از ایجاد این شبکه همرسانی است؛ بدان معنا که کارگزارها و شرکت‌های متصل به این شبکه به دل صنعت می‌روند و نیازها را پیدا می‌کنند و از طرف دیگر توانمندی و موجودیت شرکت‌های فناور وارد این شبکه می‌شود.

وی از آغاز فعالیت این شبکه خبر داد و گفت: از همان ابتدا جلساتی با شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت برگزار شد و این جلسات هم‌اکنون نیز در حال برگزاری است.

علوی ادامه داد: تیم‌های مهندسی و تأمین شرکت‌ها نیز جلسات خصوصی‌تر با ستاد دارند و بازدیدهایی از شرکت‌های فناور و نیز شرکت‌های تابعه وزارت نفت صورت می‌گیرد تا نیازها با توانمندی‌ها منطبق شوند.

مدیر توسعه کسب و کار حوزه نفت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری در تشریح این فرایند گفت: بعد از این جلسات شرکت‌های نیازمند به فناوری بازدیدی از شرکت‌های صاحب فن انجام می‌دهند و در ادامه با برگزاری جلسات محصول مورد نظر تولید و یا به کار گرفته می‌شود.

وی از انجام فعالیت‌های زیربنایی تشکیل این شبکه از ۵ سال گذشته خبر داد و گفت: ارتباطات خوبی با شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت در این مدت شکل گرفته است و بازدید‌های متعددی از این شرکت‌ها انجام شده است؛ از طرف دیگر جلسات با شرکت‌های فناور صورت گرفته است و این شرکت‌ها را طبقه بندی کرده‌ایم.

علوی طبقه بندی این شرکت‌ها را تشریح کرد و گفت: برخی شرکت‌ها که محصولشان مطابق با نیاز است و در حال تولید هستند در اولویت همکاری قرار دارند؛ پس از آن شرکت‌هایی هستند که محصولشان در مرحله تحقیق و توسعه است و باید تطابق بیشتری با نیاز صنعت داشته باشند که آنها در اولویت بعدی هستند و در نهایت شرکت‌های پژوهشی هستند که محصولی توسعه نداده‌اند و بر اساس نیاز صنعت کار را از صفر بر عهده می‌گیرند که پس از تحقیق و توسعه آن محصول را به دست بازار مصرف برسانند.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران