تعمیر و راه اندازی قطعه کاربردی در توربین های منطقه سیری
تعمیر و راه اندازی قطعه کاربردی در توربین های منطقه سیری

١۴:۲۲ - شنبه ۲٠ مرداد ۱۳۹٧
به همت کارشناسان شرکت فلات قاره انجام شد؛

تعمیر و راه اندازی قطعه کاربردی در توربین های منطقه سیریبه همت، دانش و پشتکار کارشناسان تعمیرات توربین منطقه سیری، یک قطعه پراهمیت در توربین‌های این منطقه تعمیر شد و در سرویس قرار گرفت.

با توجه به پایان عمر مفید سه منبع تغذیه IS مربوط به تغذیه‌ شبکه کنترلی توربین‌های زیمنس SGT-400، سوختن پی در پی آنها و نبود قطعه جایگزین، کارشناسان تعمیرات توربین منطقه سیری با همکاری یک شرکت داخلی نسبت به تعمیر این قطعات اقدام کردند.

کارشناسان شرکت فلات قاره با انجام مطالعات گسترده، تامین قطعات الکترونیکی مورد نیاز و استفاده از امکانات موجود کارگاه ابزار دقیق توربین، این تجهیزات را در منطقه تعمیر و بازسازی کردند.

بر این اساس، پس از چند ماه تلاش و بررسی و انجام تست‌های متعدد، سه عدد از این منابع تغذیه‌ معیوب تعمیر شد. هم‌اکنون 2 عدد از آنها روی توربین نصب شده و بیش از سه ماه در خط تولید قرار دارد.

با توجه به تجربه خوب همکاری بین تعمیرات توربین منطقه سیری و کارشناسان یک شرکت داخلی در ساخت نمونه داخل کارت کنترل سوخت توربین‌های زیمنس SGT200 (کارت پنج طبقه) و عملکرد چند ماهه مناسب کارت ساخته شده بر روی توربوپمپ منطقه، پروژه ساخت و بهینه‌سازی دستگاه Power Supply نیز در دستور کار قرار داده شده که فاز مطالعاتی آن تکمیل و مراحل تامین قطعات مورد نیاز و ساخت سخت‌افزاری خود را طی می‌کند و به زودی به مرحله تست و بهره‌برداری می‌رسد.

بر طبق گزارش روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره در منطقه سیری، این نوع منابع تغذیه معروف به ISPS (Intrinsically Safe Power Supply) ساخت کشور آلمان هستند که در هر توربین SGT-400 سه عدد از آنها نصب شده و وظیفه آنها تغذیه شبکه‌ کنترلی توربین است. این منابع تغذیه برای استفاده در سیستم کنترل توربین، دارای ویژگی‌های خاصی هستند که آنها را از سایر منابع تغذیه متمایز می‌ کند؛ از جمله اینکه ضد انفجار بوده و به‌دلیل طراحی خاص، دارای ایمنی ذاتی و دقت بسیار بالای ولتاژ خروجی هستند. اما از آنجایی که طراحی آنها مناسب شرایط آب و هوایی مناطق جنوب ایران نیست، در نتیجه عمر مفید کاری این تجهیز در مناطق عملیاتی پایین است.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران