احمد محمدی: توسعه ٦ مخزن نفتی جنوب اوایل سال آینده کلید می خورد/ افزایش اشتغال و توسعه زیرساخت های جنوب کشور

١١:۴۹ - سه شنبه ۲٠ آذر ۱۳۹٧
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب؛

توسعه ٦ مخزن نفتی جنوب اوایل سال آینده کلید می خورد/ افزایش اشتغال و توسعه زیرساخت های جنوب کشور


مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از آغاز عملیات توسعه ای 6 مخزن نفتی از مجموع 28 مخزن در اوایل سال آینده خبر داد و گفت: این امر افزایش بی نظیر اشتغال و توسعه زیرساخت های منطقه را به همراه دارد.

احمد محمدی با اشاره به اقدام منحصر به فرد مناطق نفتخیز جنوب برای اجرای مدل جدید قراردادهای نفتی و توسعه 28 مخزن هم راستا با سیاست های کلان بخش بالادستی صنعت نفت، گفت: پیش از این پروژه ها به صورت جزء به جزء و توسط مدیریت های مختلف به پیمانکاران واگذار می شد اما در مدل جدید، طرح جامع و یکپارچه توسعه مخزن به یک پیمانکار بزرگ واگذار و آن پیمانکار تمامی اقدامات و عملیات توسعه مخزن را با مسئولیت اجرایی و آورده مالی خود اجرا می کند.

محمدی در مورد نحوه تسویه حساب با پیمانکاران توضیح داد: شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب پس از تکمیل هر بخش قابل تحویل از سوی پیمانکار، مثلا هر چاه، نسبت به پرداخت اقدام می کند و به جز نظارت بر روند کمی و کیفی کار، هیچ مسئولیتی در تامین کالا و این گونه موارد ندارد و از صفر تا صد عملیات بر عهده پیمانکار است.

وی تسهیل جذب سرمایه و اعتبار و روشن بودن جنبه های فنی و مالی را از مهمترین ویژگی های مدل جدید قراردادی مناطق نفتخیز برشمرد و گفت: در این مدل، کارفرما فقط از نظر فنی و عملیاتی ناظر طرح است در واقع واگذاری یکپارچه یک طرح کلان به یک پیمانکار، آیتم اصلی مدل جدید قرادادهای نفتی ابلاغی از سوی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران است که یکسال پیش پس از بررسی و امکان سنجی، ابلاغ شد.

محمدی از نهایی شدن مناقصه 6 مخزن از مجموع 28 مخزن به ارزش تقریبی 4 هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: ارزش ریالی این قرارداد برای 28 مخزن افزون بر 35 هزار میلیارد تومان است، حال تصور کنید که این چنین سرمایه عظیمی چه تحولی را در منطقه به ویژه خوزستان از نظر اشتغال و تقویت زیرساخت ها ایجاد خواهد کرد.

به گفته وی، در مناقصه نخست به ارزش حدود 1300 میلیارد تومان حدود 40 روز پیش، شرکت اویک برای بسته منصوری آسماری و در 5 مناقصه دیگر مجموعا به ارزش حدود 2700 میلیارد تومان برای مخزن های رامشیر، گچساران خامی، لالی آسماری، کبود و نرگسی به ترتیب شرکت های اویک، ملی حفاری ایران، پتروگوهر فرا ساحل کیش، حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس و حفاری دانا برنده مناقصات شدند.

محمدی اظهار کرد: انتظار می رود تا اوایل سال آینده عملیات اجرایی توسعه ای این 6 مخزن آغاز شود. همچنین مقرر شده که مناطق نفتخیز پس از عقد قرارداد، 3 درصد از مبلغ قرارداد را برای تجهیز کارگاه و 7 درصد را برای تامین و ساخت کالا و تجهیزات به پیمانکاران پرداخت کند.

وی در مورد اشتغالزایی ناشی از توسعه 28 مخزن، گفت: بر روی هر دکل بیش از 200 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد، صدها نفر در دیگر پروژه ها اعم از احداث لوکیشن ها، ساخت تاسیسات و احداث خطوط لوله افزون بر بخش ساخت و تامین کالا به صورت مستقیم و غیر مستقیم به کارگرفته می شوند و این جدا از 4 درصد ارزش هر قرارداد است که کارفرما متعهد شده برای طرح های اولویت دار منطقه اعم از مقابله با ریزگردها، تقویت زیر ساخت ها، آموزش و ... هزینه کند.

محمدی با بیان اینکه اجرای طرح توسعه 28 مخزن در مجموع روزانه حدود600 هزار بشکه افزایش و جلوگیری از کاهش تولید را به همراه دارد، گفت: این به این معناست که حدود 300 هزار بشکه افزایش و حدود 300 هزار بشکه به صورت صیانتی بر ظرفیت تولید مناطق نفتخیز جنوب افزوده می شود.

وی ادامه داد: طرح توسعه 28 مخزن، یک طرح کاملا سودآور برای نفت و بخش خصوصی است که حمایت و تقویت آن در چند سال اخیر با جدیت بیشتری از سوی صنعت نفت دنبال می شود. نگرش مثبت پیمانکاران به ساخت و تامین کالای داخلی که به شرط دارا بودن کیفیت، بسیار برای آنها مقرون به صرفه نیز خواهد بود، تا حد زیادی خیال ما را نسبت به حمایت از سازندگان به ویژه سازندگان خوزستانی آسوده ساخته است.

محمدی در مورد نحوه مشارکت شرکت های خارجی در مناقصات بعدی توسعه 28 مخزن، گفت: بدون شک در مدل جدید قراردادهای نفتی به شرکت های داخلی و خارجی اجازه داده شده است تا به شرط تامین مالی با تعهد کامل (Full Finance) هر یک از بسته های قراردادی 100 تا 300 میلیون دلاری را بدون مناقصه و پس از تایید صلاحیت اجرایی انتخاب و مستقیم قرارداد اجرای آن را منعقد کند.

به گفته وی، الزام این شرکت ها به استفاده از نیروی انسانی بومی، یکی از آیتم های مهم در مدل قراردادهای جدید است. در نهایت و پس از اتمام و تحویل کار، بر اساس قرارداد، هرآنچه صنعت نفت باید پرداخت کند، به حساب آن شرکت واریز خواهد شد.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران