قابلیت رقابت حفاری با هوا با شرکتهای خارجی

۱۳:۱۳ - سه شنبه ۲٠ آذر ۱۳۹٧
با تکیه بر دانش فنی و تجارب متخصصان ایرانی؛

حفاری با هوا قابلیت رقابت با شرکتهای خارجی را داردشرکت ملی حفاری ایران با تکیه بر دانش فنی و تجارب متخصصان و کارشناسان خبره در بخش عملیات حفاری با هوا، قابلیت رقابت با شرکتهای بین المللی در هر نقطه از مناطق نفتخیز جهان را دارد.

علی نجمی مقدم، رئیس مجموعه تخصصی حفاری با هوای مدیریت خدمات فنی شرکت ملی حفاری ایران گفت: در این مجموعه هم اکنون ۶۴ نفر نیروی انسانی متخصص مشغول کار هستند که همگی با اصول و کم و کیف کار آشنایی کامل دارند.

وی افزود: حفاری با هوا در حفر چاه های نفت و گاز در سازندهای شکننده، سخت و متوسط با سرعت حفاری کم و سازندهای حساس به آب و دارای هرزروی به جای سیال حفاری، کاربرد عملیاتی دارد.

رئیس مجموعه تخصصی حفاری با هوای مدیریت خدمات فنی شرکت ملی حفاری اظهار کرد: در این نوع حفاری، هوا از سوی کمپرسورهای پرفشار به درون رشته حفاری و از آنجا به نازل های مته وارد می‌شود و کنده های حفاری را با خود به سطح می آورد و نیاز به پالایش سیال ندارد.

نجمی مقدم در زمینه مزایای حفاری با هوا توضیح داد: در این عملیات تخصصی، سرعت حفاری بیش از سه برابر حفاری با سیال است و آسیب حداقلی به سازند وارد می شود. قابلیت حفاری سازندهای با فشار پایین، برگشت سریع تر کنده ها به سطح و هزینه کمتر از مزیت های این نوع حفاری به شمار می آید.

رئیس اداره حفاری با هوای مدیریت خدمات فنی شرکت ملی حفاری ایران، با بیان اینکه انواع روش های حفاری با هوا مشتمل بر حفاری با هوای خشک، هوای مرطوب، کف غلیظ یا فشرده و حفاری با گل هوازده است، گفت: در هر کدام از این شیوه ها، متخصصان این مجموعه از تبحر و تخصص لازم برخوردارند.

وی به استفاده از عملیات حفاری با هوا در میدان‌های نفتی از جمله تابناک، آغار، دالان، شانول و هما اشاره کرد و افزود: اداره حفاری با هوا ظرفیت ارائه همزمان پنج عملیات را بسته به برنامه های شرکت های متقاضی دارد.

نجمی مقدم اظهار کرد: در این بخش افزون بر ارائه خدمات حفاری با هوا، خدمات جنبی مانند تأمین هوا برای عملیات توپک رانی که با هدف بررسی معایب احتمالی و سرویس خطوط لوله انجام می شود نیز به شرکت های بهره برداری نفت و گاز ارائه می شود.

رئیس اداره حفاری با هوای مدیریت خدمات فنی شرکت ملی حفاری ایران، با تاکید بر اینکه بخشی از خدماتی که با استفاده از عملیات حفاری با هوا به میدان‌های نفتی ارائه می شود همسو با مسئولیتهای اجتماعی شرکت در حفاظت از محیط زیست و سلامت اکوسیستم خاک و هوا است، گفت: متخصصان این مجموعه به منظور پیشگیری از انتقال نفت به گودال های سوخت به هنگام تعمیر و آزمایش چاه ها از جمله در میدان‌هایی مانند آزادگان، دارخوین و سعادت‌آباد برای نخستین بار در این شرکت به طراحی و ساخت دستگاه بهسوزی نفت خام مبادرت کردند.

وی با بیان اینکه تاکنون سه مجموعه کامل بهسوزی نفت خام در شرکت ملی حفاری ایران ساخته شده و در صورت نیاز، این تعداد به پنج دستگاه افزایش خواهد یافت، افزود: این تجهیز که تا پیش از این از خارج تأمین می شد قادر است با استفاده از هوای فشرده، نفت خام را به ذرات بسیار ریز تبدیل کند و با کمک سامانه احتراق اولیه، امکان سوزاندن کامل و بدون دود آن را فراهم سازد.


منبع: شانا