رسول فلاح نژاد: آخرین وضعیت پیشرفت بخش دریایی طرح گوره-جاسک تشریح شد

٧:۵۲ - چهارشنبه ۵ آذر ١٣٩٩
توسط مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت و گاز پارس؛


آخرین وضعیت پیشرفت بخش دریایی طرح گوره-جاسک تشریح شد


مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت و گاز پارس در تشریح پیشرفت بخش دریایی طرح ملی گوره-جاسک، گفت: پس از تنفیذ قرارداد توسعه بخش دریایی پروژه احداث خط لوله گوره - جاسک در ابتدای سال جاری، در راستای اولویت‌های اعلام شده از سوی وزارت نفت و به‌منظور تکمیل بخش زودهنگام این طرح تا قبل از پایان سال جاری، پیمانکاران را به‌سرعت تجهیز و مستقر کردیم.

رسول فلاح نژاد با بیان این‌که محل اجرای طرح گوره-جاسک در زمره مناطق محروم قرار دارد و به همین دلیل از اندک امکانات زیرساختی نیز برخوردار نبوده و حتی دسترسی مناسبی هم نداشت، گفت: استقرار اولیه پیمانکاران مستلزم ایجاد زیرساخت‌های اقامتی و رفاهی، ایجاد راه دسترسی، تأمین حراست و حفاظت، تصفیه، برق، آب و فاضلاب، ارتباطات، دسترسی بسیار سخت به مصالح و لوازم و نیروی انسانی ماهر وجود داشت و مستلزم ساخت هم‌زمان کمپ‌ها و دفاتر مسکونی و اداری به همراه شروع عملیات اجرایی توأم با حجم بالایی خاک‌برداری و خاکریزی بود که البته به دلیل جنس بستر زمین و سستی و استحکام ضعیف بستر نیازمند تحکیم و کوبش شمع بوده که زمان و پیچیدگی کار را افزایش داده است.

وی اظهار کرد: در بخش دریایی نیز شرایط کاملاً خاصی به دلیل کار در دریای عمان و اتصال به اقیانوس وجود دارد که با شرایط شناخته شده و تجربه شده خلیج‌فارس که تقریباً تمامی تأسیسات نفتی و گازی قبلی در آن احداث شده است کاملاً متفاوت است. در این شرایط ما با احتمال پدیده‌هایی نظیر سونامی، گل فشان، امواج اقیانوسی و طوفانها و عمق بالای دریا مواجه هستیم که ساختار زمین شناسی و ژئوفیزیک و ژئوتکنیک و مطالعات لرزه خیزی خاص خود را دارد.

* تأمین کالا به موازات انجام فعالیت‌های عمرانی
فلاح نژاد افزود: به‌موازات انجام فعالیت‌های عمرانی و اجرایی، در خصوص تأمین کالا نیز کلیه لوازم و تجهیزات موردنیاز به‌ویژه گوی‌های شناور و ملحقات، خطوط لوله دریایی و شیرآلات و اتصالات مربوطه، سامانه اندازه‌گیری و میترینگ و باقی ملزومات مانند سیستم کنترل و برق سفارش داده شده و هم‌اینک عمده آنها مراحل نهایی ساخت و تست را طی کرده و بعضاً نیز به محل سایت حمل شده و در حال دریافت و ترخیص است که به‌مرور در آذرماه در محل سایت دریافت و عملیات نصب شروع خواهد شد.

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه زمان‌بندی فشرده‌ای که پیش‌بینی و برنامه‌ریزی کرده‌ایم امیدواریم نخستین مرحله راه‌اندازی و بهره‌برداری زودهنگام را تا اواخر بهمن‌ماه به انجام برسانیم.

وی توضیح داد: قرار است سه گوی شناور در فاصله حدود ۷ کیلومتری از ساحل و در عمق حدود ۵۰ متری نصب شوند؛ حجم و اندازه این گوی‌ها تقریباً ۲ برابر اندازه و حجم گوی‌های شناور متداول است که در نقاط دیگر مورداستفاده هستند چرا که قرار است این به‌وسیله آن‌ها، ۱ میلیون بشکه نفت در روز با دبی بیش از ۱۰ هزار مترمکعب در ساعت بارگیری شود.

* لوله‌های موردنیاز به زودی به محل پروژه انتقال می‌یابد
مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت و گاز پارس با تأکید بر این‌که کل پروژه به شرکت‌های داخلی واگذار شده است، شرکت تأسیسات دریایی را مسئول ساخت گوی‌های شناور و خطوط لوله دریایی معرفی کرد که سالها تجربه گرانسنگ فعالیت های مشابه را داشته و با شرایط خوبی در حال پیشبرد کار است.

وی افزود: لوله‌های موردنیاز بخش اول ساخته و تحویل شده که پس از پوشش‌دهی در بندر امام و یارد تأسیسات دریایی در خرمشهر، به محل پروژه انتقال می‌یابد.

فلاح نژاد اظهار کرد: پیش‌ازاین عملیات ترانشه و حفاری در ساحل را به‌منظور آماده‌سازی بستر برای لوله‌کشی انجام شده است و عملیات نصب دریایی این خط لوله ۸ کیلومتری از آذرماه آغاز خواهد شد و هم‌زمان ساخت ۳ گوی شناور بزرگ که سفارش ساخت آن‌ها داده شده نیز در جریان خواهد بود که در حال حاضر بر اساس برنامه‌ریزی، موقتاً یک گوی متوسط و موجود با ظرفیت بارگیری حدود ۵ هزار مترمکعب در ساعت را آماده کرده و تست‌های لازم از آن به عمل‌ آمده است تا در بهمن‌ماه برای بخش زودهنگام بتوانیم آماده دریافت و بارگیری نفت و میعانات گازی باشیم.

وی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم نخستین گوی شناور اصلی و دائم پروژه در اردیبهشت‌ماه سال آینده تکمیل شود و گوی‌های شناور دوم و سوم نیز به ترتیب ۲ تا ۴ ماه بعد تکمیل خواهند شد.

* عملیات ساخت تأسیسات ساحلی با شرایط مناسبی در حال انجام است
مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت و گاز پارس در خصوص آخرین وضعیت ساخت و احداث خط لوله در بخش دریایی پروژه گوره - جاسک، با بیان پیچیدگی‌های فعالیت‌های این بخش نسبت به بخش بالادست اشاره کرد و گفت: از مباحث دریافت مجوزها از دستگاه‌های متعدد نظیر سازمان بنادر و دریانوردی و زیست‌محیطی گرفته تا مجوزهای کلاس‌های بین‌المللی برای ساخت گوی‌های شناور که نیازمند احراز استانداردها و مشخصات فنی و گواهی‌های لازم هستند که این امر آسان نیست زیرا هم محدودیت بین‌المللی داریم و هم توجیه و جلب همکاری مردم و مسئولان محلی در مباحث اجرایی و مرتفع کردن مسائل گمرکی و بازرگانی امری چالشی و زمان‌بر است.

فلاح نژاد افزود: در بخش خشکی طرح نیز شرکت ایرانی "گاما" در قالب کنسرسیوم با شرکت تأسیسات دریایی مشارکت دارد که با تلاش فراوان و قابل‌توجه، عملیات زیرسازی، ساختمان‌سازی و ساخت تأسیسات ساحلی را عهده‌دار شده که به‌سرعت و با شرایط مناسبی در حال انجام است.

* بخش دریایی پروژه شرایط ناشناخته و پیچیدگی‌های زیادی دارد
وی در خصوص اهمیت توسعه بخش دریایی پروژه گوره - جاسک تشریح کرد: پیچیدگی کار شرکت نفت و گاز پارس در این شرایط به نسبت آنچه تابه‌حال تجربه شده است، چالشی جدی با ویژگی‌های منحصر بفرد است که البته سال‌ها تجربه عملیات دریایی و ساحلی همکاران قطعاً بر این مشکلات و چالش‌ها غلبه خواهد کرد، چرا که این نخستین طرحی در کشور است که با این شرح کار در حوزه‌ای فراتر از خلیج‌فارس ورود کرده‌ایم که شرایط ناشناخته و پیچیدگی‌های زیادی دارد.

مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت و گاز پارس با بیان این‌که این پروژه برای کشور بسیار مهم و راهبردی است چرا که متناظر با بندر فجیره، می‌توانیم با تکمیل زنجیره ارزش و استقرار صنایع پایین‌دستی، پالایش نفت و میعانات گازی و پتروشیمی‌ها و ساخت و تکمیل بنادر و زیرساخت‌ها در آینده، موقعیت و شرایط لازم را برای بارگیری و صادرات محصولات نفتی و مشتقات دیگر ایجاد کرده و با درنظرگرفتن و پیشبرد یک طراحی جامع و طبق برنامه مدون ضمن تنوع‌بخشی به محصولات صادراتی، خدمات جانبی نظیر بانکرینگ و تأمین مایحتاج شناورها و در کل ایجاد یک هاب دریایی بزرگ در منطقه را نیز داشته باشیم.

* پایه‌گذاری یک تمدن جدید صنعتی در سواحل مکران
فلاح نژاد با اشاره به این‌که خط لوله انتقال نفت و میعانات گوره - جاسک، با رعایت اصول ایمنی و پدافند غیرعامل و تاب‌آوری تأسیسات، عملاً یک تمدن جدید صنعتی در سواحل ارزشمند مکران را پایه‌گذاری خواهد کرد که شاخصه اصلی آن بایستی توجه هم‌زمان به توسعه متوازن، پایدار و مرحله‌ای، سازگار با محیط‌زیست با توجه ویژه به مردم بومی و محلی و توانمندسازی و به‌کارگیری حداکثری نیروهای بومی با انجام آموزش‌های لازم و بهبود شرایط عمومی منطقه و توسعه زیرساخت‌ها باشد.

وی اظهار کرد: در این راه باید مسئولیت‌های اجتماعی لحاظ شده و توجه جدی به حفظ محیط‌زیست و جلوگیری از تخریب آن سرلوحه همه اقدامات باشد؛ همچنین مدیریت دانش و درس‌آموزی از تجربیات قبلی به نحو مناسبی صورت پذیرد تا از دوباره‌کاری و صرف زمان و هزینه اضافی اجتناب شود.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران