بيژن زنگنه: صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ۲٠٠ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد

١۲:١۵ - سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹٧
در جلسه علنی مجلس؛

زنگنه: صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ۲٠٠ میلیارد دلار سرمایه نیاز داردوزیر نفت گفت: نفت و گاز و پتروشیمی به عنوان پیشران اقتصاد کشور، نیازمند 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری در سال های آینده است که در صورت تحقق، اقتصاد کشور را متحول خواهد کرد.


به گزارش ایرنا، «بیژن نامدار زنگنه» امروز (سه شنبه) در جلسه علنی مجلس در پاسخ به پرسش برخی نمایندگان مبنی بر «برندسازی جایگاه های عرضه سوخت که مقدمه انحصار در این عرصه است و نقش لابی مخفی نفت و گاز در آن» اظهار کرد: «یک سوال از قدوسی، نماینده مردم مشهد دارم؛ در متن سوالشان به اثرگذاری فامیل های ثروت از طریق باشگاه نفت و نیرو و نقش لابی مخفی نفت، گاز و پتروشیمی در تصمیم گیری ها و حضور آقازاده ها در آن اشاره داشتند؛ این کلوب سری که می فرمایند گروهی مخفی است و علیه منافع و امنیت ملی با مدیریت اینجانب فعالیت می کنند، چیست؟ منظورشان را توضیح دهند.»


زنگنه ادامه داد: اینکه می گویند وزارت نفت پیش از انقلاب، انگلیسی ترین وزارتخانه کشور بوده نیز درست نیست زیرا وزارت نفت در سال 1358 شکل گرفت.


وزیر نفت همچینن درباره بکارگیری جوانان خوزستانی در صنعت نفت و اشتغالزایی برای آنان، خطاب به نمایندگان گفت: همه درآمدهای ناشی از صادرات نفت، گاز و غیره به خزانه واریز و نمایندگان مجلس در خصوص ریال به ریال آن تصمیم گیری می کنند؛ با این حال بنده از مصرّترین افراد برای تخصیص بخشی از درآمدهای نفتی برای توسعه مناطق نفت خیز بوده و هستم.


وی تصریح کرد: مجری سیاست های نظام هستم و سیاستگذار نیستم؛ رهبر معظم انقلاب در سال 1379 سیاست های کلی بخش نفت و گاز را ابلاغ فرمودند که در بند 2 آن افزایش ظرفیت تولید متناسب با ذخایر موجود، به مثابه ارتقای قدرت امنیتی، اقتصادی و سیاسی آورده شده است؛ براین اساس، افزایش تولید و حضور ما در بازارها به امنیت کشور می افزاید.


زنگنه در این رابطه به روسیه را مثال زد و گفت: این کشور روزانه 10 ملیون بشکه نفت و 600 میلیارد مترمکعب گاز تولید می کند که فقط 200 میلیارد مترمکعب آن به اتحایده اروپا صادر می شود؛ در چنین شرایطی هیچ کشوری جرات ندارد صادرات نفت و گاز این کشور را تحریم کند زیرا اتحادیه اروپا فلج خواهد شد.


وی اضافه کرد: در بند 14 سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز بر حفظ و توسعه ظرفیت های تولید نفت و گاز کشور و در سیاست های برنامه ششم نیز توسعه میادین نفت و گاز بویژه میادین مشترک تاکید شده است.


این عضو کابینه دولت اظهار داشت: در قانون برنامه ششم نیز افزایش تولید نفت کشور به 4.8 میلیون بشکه در روز، یعنی افزایش 2 میلیون بشکه ای ظرفیت تولید برنامه ریزی شده است که نیازمند 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری است.


وی در ادامه ارتقای ضریب بازیافت نفت را یک امر حیاتی دانست که نیازمند تعامل و همکاری ها با خارجی ها و سرمایه و فناوری است.


زنگنه بطور نمونه به میدان «منصوری» با تولید روزانه 700 هزار بشکه اشاره کرد و گفت: خارجی ها اعلام کرده اند که توان تولید هفت برابری در این میدان وجود دارد.


وی گفت: هرچند در تلاشیم تا حد امکان این 200 میلیارد دلار را از داخل تامین کنیم، اما توان تامین کامل آن در داخل اصلا وجود ندارد.


وزیر نفت افزود: فراموش نکنیم که در قراردادهای خارجی، حداقل سهم ایرانی ها 20 درصد است و حضور خارجی ها به افزایش امنیت ملی مان منجر می شود.


وی اظهار کرد: در مناقصه های انجام شده با توتال نیز 80 درصد برنده مناقصه ها، شرکت های ایرانی اند، خارجی ها منابع پولی و انتقال فناوری را برعهده دارند و ما از آنها کار نیز یاد می گیریم.


زنگنه در پاسخ به این پرسش که «وزارت نفت نگاه به خارج دارد»، به طرح این پرسش پرداخت که گروه مپنا که امروز افتخار کشور است یا پتروپارس در طرح های نفت و گاز و همچنین تحول عظیم در شرکت پتروشیمی را چه کسی ایجاد کرد؟


وی یادآور شد: در حالی که در سال 1376 تولید پتروشیمی کشور یک میلیارد دلار بود، اینک به 20 میلیارد دلار رسیده و قابلیت افزایش آن به 40 میلیارد دلار در چهار تا پنج سال آینده وجود دارد.


وزیر نفت همچنین به طرح های گازرسانی روستایی اشاره کرد و افزود: در این طرح ها با صرف بیش از 150 تا 160 میلیارد ریال، اشتغالزایی کردیم و همه تجهیزات آن در داخل تولید شده است.


وی بیان داشت: در حالی که سرمربی تیم ملی و سرمربیان تیم های فوتبال پرسپولیس و استقلال خارجی است، آنگاه ما از خارجی ها کمک نگیریم.


زنگنه تصریح کرد: این ترس از خارجی ها چیست که وجود دارد؟ باید خارجی ها را به کار بگیریم و از سرمایه آنها استفاده کنیم.


برندسازی جایگاه های سوخت

وی در ادامه درباره پرسش مطرح شده نماینده مشهد مبنی بر برندینگ و برندسازی جایگاه های سوخت، گفت: پیشتر این سوال یک بار مطرح شده بود و برخی نمایندگان از این موضوع ابراز نگرانی کردند؛ بر این اساس گفتیم طرح تا زمان رفع نگرانی ها متوقف بماند.


عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: این برنامه از ابتدا یک طرح اختیاری بوده که با هدف کاهش تصدی دولت، ارائه خدمات بهتر به مردم و بهبود روابط مالی دولت با مردم و جایگاه داران مطرح شد.


وی توضیح داد: این طرح هیچ انحصاری ایجاد نمی کند، زیرا مطابق مفاد طرح، هیچکس نمی تواند بیش از 20 درصد نازل های سوخت را در اختیار داشته باشد.


زنگنه اضافه کرد: «وجدانا از وضع جایگاه های سوخت کشور راضی هستید؟ آیا هیچگونه سرویس های بهداشتی و سایر خدمات در آنها وجود دارد»؟


وی گفت: بیش از سه هزار و 500 جایگاه بنزین و گازوئیل و 2 هزار جایگاه گاز طبیعی در کشور وجود دارد که بار آن بر دوش مردم است؛ باید این امور را به مردم واگذار کنیم و برند باید بر محیط، جایگاه ها و خدمات آنها نظارت داشته باشد.


وزیر نفت یادآور شد: این روال حتی در هیچ یک از کشورهای همسایه نیز وجود ندارد، ما نباید فقط منافع یک طرف را در نظر داشته باشیم، بلکه با نگاه درازمدت به منافع، مصرف کنندگان را نیز در نظر گرفت.


وی بار دیگر تاکید کرد: این طرح از ابتدا اختیاری بوده و به نفع جایگاه داران است.


زنگنه گفت: شرکت های توتال و شل هرگز زیر بار چنین طرح هایی نمی روند، زیرا روال اقتصادی در آنها موجود نیست.


وی همچنین خاطرنشان ساخت: جایگاه های دولتی سوخت را نفروختیم، بلکه قانونی بوده که وزارت امور اقتصادی و دارایی آن را اجرایی کرده و برخلاف نظر ما نیز بوده است.


فامیل های ثروت و قدرت

وزیر نفت همچنین درباره باشگاه نفت و نیرو گفت: سال 1390 ایده ای مطرح شد که یک اتاق فکر ایجاد کنیم؛ آن زمان بنده وزیر نبودم و امروز نیز فقط یک عضو ساده هستم. این باشگاه ریالی پول از دولت نمی گیرد و بر مبنای حق عضویت افراد فعالیت می کند. ماهی یک جلسه برگزار می کند که آن هم تبدیل به کتابچه شده و منتشر می شود؛ همچنین سالی یک همایش برگزار می کند.


وی افزود: «اینکه می گویند به جای این باشگاه با 200 نفر عضو، 200 شرکت درست می کردید»، اینجانب به دنبال تشکیل شرکت های اکتشاف و تولید بودم، اما مخالفت کردند. «گفتند خارجی ها گرگند و شما می خواهید گرگ زاده تحویل بدهید»!


زنگنه با تاکید بر اینکه باید فضای کسب و کار کشور را درست کنیم، اضافه کرد: عمری با آبرو کار و فعالیت کردم و درست نیست بگویید که کار سرّی می کنم یا کارم برخلاف امنیت ملی است، زیرا روش خلاف کردن که ثبت موسسه و غیره نیست.


وزیر نفت با بیان اینکه اختلافات همیشه بوده، تاکید کرد: «از یکدیگر متنفر نباشیم». «چرا اینقدر به وزیرتان سوء ظن دارید و می گویید کار سری می کند؟ اگر من خیانتکار و جانی ام، بنابراین نباید در این جایگاه باشم، زیرا در این صورت توهین به شما نمایندگان نیز هست».


وی بیان داشت: اینکه عده ای با شما همفکر نیستند، می آیند و اتاق فکری ایجاد می کنند، کجای آن خلاف است؟ فامیل های ثروت و قدرت و آقازاده ها یعنی چه؟ این تشکیلات مطابق قانون ایجاد شده است.


زنگنه تاکید کرد: این 200 نفر عضو باشگاه که می فرمایید، همگی از مدیران ارشد بخش نفت و نیرو و اساتید برجسته دانشگاه های کشورند؛ آیا اتاق فکر باید حتما در دولت باشد؟


وی گفت: باید بتواینم با هم به درستی و بدون سوء ظن کار کنیم و اگر به خلاف اعتقاد داریم، باید به قوه قضائیه ارجاع دهیم؛ اما اگر این گونه نیست، به یکدیگر توهین نکنیم.


وزیر نفت تصریح کرد: این وزارتخانه نیازمند حمایت است و از نظر منابع مالی مشکل دارد؛ در اینجا نمی خواهم بگویم آمریکا چه برنامه هایی برایمان دارد، اما باید به بخش نفت کمک کرد تا به اهدافی که می تواند به عنوان یک موتور پیشران اقتصادی داشته باشد، نائل شود.


منبع: ايرنا