بیژن زنگنه: به آنچه منافع اوپک و ایران را تامین می کند دست یافتیم

۸:۵۸ - شنبه ١٧ آذر ۱۳۹٧
ابراز رضایت وزیر نفت از نشست اوپک؛

زنگنه: به آنچه منافع اوپک و ایران را تامین می کند دست یافتیموزیر نفت درباره نتیجه مذاکرات فشرده وزرای نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک گفت: به آنچه تامین کننده منافع اوپک و ایران است، دست یافتیم.

یژن زنگنه روز جمعه (۱۶ آذرماه) در پایان دو روز مذاکرات فشرده میان وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، پیش از ترک دبیرخانه اوپک در بین خبرنگاران حاضر شد و به این پرسش که آیا ایران از نتایج مذاکرات راضی است؟ پاسخ مثبت داد.

وی در پاسخ به خبرنگاران، معافیت ایران از مشارکت در توافق کاهش تولید را تایید کرد و در پاسخ به این سوال که آیا از کلمه معافیت در بیانیه پایانی استفاده شده است؟ گفت: ایران از مشارکت در این توافق مستثنی شده و ما نامه معافیت را از اوپک دریافت می کنیم.

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که آیا شما از تماس دولت آمریکا با برخی اعضای اوپک ناخشنودید؟ عنوان کرد: بله. ما پیش‌تر نیز تجربه چنین رفتارهایی را داشته ایم. اوپک نمی خواهد از بیرون از سازمان تحت فشار قرار گیرد. نمی دانم دولت آمریکا چه زمانی از این رویه درس می گیرد.

زنگنه، مذاکرات را سخت و پیچیده توصیف کرد و در پاسخ به سوالی درباره تاثیرگذاری روسیه در حصول توافق امروز، گفت: روسیه در درون اوپک تأثیرگذار نیست، اما در مجموع در توافق بین اوپک و غیراوپک، نمی توان نقش مهم روسیه را نادیده گرفت.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا مذاکرات روز پنج شنبه منتج به توافق نشد؟ گفت: ما به زمان بیشتری احتیاج داشتیم.


منبع: شانا