افتاح دو پروژه نفت در غرب کارون و پارس جنوبی با دستور رئیس جمهوری

١٣:٣١ - چهارشنبه ۵ آذر ١٣٩٩


دو پروژه نفت در غرب کارون و پارس جنوبی با دستور رئیس جمهوری افتتاح می‌شود


دو پروژه شرکت ملی نفت ایران در مراسمی با دستور رئیس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح می شود.

در مراسمی با حضور حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، بیژن زنگنه، وزیر نفت و مدیران مرتبط با این دو طرح، پنجشنبه (ششم آذرماه ۹۹) دو پروژه ساخت واحد پیش ساخته فرآورش نفت کشور در غرب کارون و احداث تاسیسات ذخیره‌سازی و ایستگاه‌های اندازه‌گیری میعانات گازی پارس جنوبی به بهره برداری رسمی می‌رسد.

واحد پیش ساخته فرآورش نفت کشور در غرب کارون با ظرفیت فرآوری روزانه ۵۰ هزار بشكه نفت و با در اختیار داشتن ۲ ردیف (train) هر یک با ظرفیت ۲۵ هزار بشکه در روز طراحی شده و قابلیت توسعه برای فرآورش روزانه ۸۰ هزار بشكه در روز را داراست.

این واحد فرآورشی با اعتبار ۴۶.۹ میلیون دلار در ضلع جنوبی میدان آزادگان جنوبی راه اندازی شده و نفت موردنیاز آن از تعداد ۳۵ حلقه چاه مستقر در این میدان مشترك تغذیه می‌شود.

* تاسیسات ذخیره‌سازی میعانات گازی پارس جنوبی در مدار بهره‌برداری
پروژه احداث تاسیسات ذخیره‌سازی و ایستگاه‌های اندازه‌گیری میعانات گازی پارس جنوبی در عسلویه، با ظرفیت اسمی ۶۴۰ هزار مترمکعب (معادل ۴ میلیون بشکه) به منظور ذخیره‌سازی میعانات گازی پالایشگاه‌های منطقه پارس ۱ و نیز تأمین خوراك پالایشگاه ستاره خلیج فارس احداث شده است.

در این پروژه، تعداد ۸ مخزن به صورت سقف شناور هر یک به ظرفیت ۸۰ هزار مترمکعب و ۲ مخزن آتش‌نشانی و مخازن سوخت، شبکه لوله‌کشی و سیستم‌های برق و ابزاردقیق، سیستم‌های اندازه‌گیری و پمپ‌های انتقال میعانات و ساختمان‌های صنعتی و اداری احداث شده است.

این تأسیسات که هم‌اکنون در مدار بهره‌برداری قرار دارد، با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲۹.۲ میلیون یورو و ۲۲۰۰ میلیارد ریال توسط پیمانکاران داخلی ساخته شده است.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران