محسن دهانزاده: افزایش روزانه ۱۳۵ هزار بشکه ای تولید نفت کارون

۱۳:۴٧ - يكشنبه ۲٩ بهمن ۱۳۹٦
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون خبر داد؛

افزایش روزانه ۱۳۵ هزار بشکه ای تولید نفت کارونمدیرعامل شرکت بهر ه برداری نفت و گاز کارون از تحقق ۱۰۹.۲ درصدی برنامه افزایش تولید این شرکت از ابتدای سال جاری تا کنون خبر داد و گفت: این امر به طور میانگین موجب افزایش روزانه ۱۳۵ هزار بشکه ای شده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محسن دهانزاده در نشست پیش بینی پنج ساله بهره دهی چاه های نفت و تولید، توزیع و تزریق گاز شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون افزود: در این مدت میانگین تولید نفت خام این شرکت نیز به میزان یک میلیون و ۵۰ هزار بشکه تحقق یافت.


وی حجم عملیات تعمیری روی چاه ها به وسیله لوله مغزی سیار را ۱۱۸۰ دکل روز عنوان کرد و گفت: در سال جاری به طور میانگین روزانه ۴ عملیات لوله مغزی بر روی چاه ها انجام شده که نشان می دهد برای تحقق برنامه تولید بدون وقفه کار کرده ایم.


دهانزاده افزود: برای اجرای عملیات لوله مغزی سیار حتماً باید دستگاه MOT حضور داشته باشد تا از آلودگی محیط زیستی جلوگیری به عمل آید، لذا در سال جاری با استفاده از این دستگاه از سوزاندن ۱۳۱۶ بشکه نفت ممانعت شده که استحصال این میزان نفت رقم قابل توجهی در عملکرد تولید این شرکت و همچنین پیشگیری از آلودگی محیط زیست به شمار می رود.


مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون گفت: این شرکت هم اکنون ۳۸ پروژه سرمایه ای با اعتبار مالی ۲ هزار میلیارد ریال در دست اجرا در زمینه حفظ و نگهداشت و پشتیبانی از تولید دارد.


وی حجم عملیات بازرسی و ضخامت سنجی تاسیسات این شرکت در ۱۱ ماه سال جاری را ۶۹ هزار مورد عنوان کرد و گفت: برای استمرار فرآیند تولید ۲۲ هزار و ۸۵۰ مورد اقدام تعمیراتی و ۴۰۵ عملیات اورهال و تعمیرات اساسی ماشین آلات فرایندی انجام شده است.


دهانزاده تاکید کرد: در سال جاری با هدف قطع وابستگی و استفاده از توان داخلی، در شرکت نفت و گازکارون ۱۸۹ قلم کالای استراتژیک به ارزش ۳۲ میلیارد ریال با همکاری سازندگان داخلی بومی سازی شده که تمام این اقلام در تاسیسات مورد استفاده قرار گرفته است.


وی گفت: در حوزه ایمنی نیز در سال جاری بیش از ۱۳ هزار فقره پروانه کار گرم و ۱۵۰۰ پروانه انجام عملیات سرد صادر شد که نشان از حجم بالای فعالیت ها برای نگهداشت تولید و نظارت دقیق واحد ایمنی برای اطمینان از سلامت کارکنان و تاسیسات است.


دهانزاده حضور ۴۰ نفر از کارکنان آتش نشانی شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون در عملیات مهار چاه ۱۴۷ رگ سفید و مشارکت در عملیات های اطفا حریق شهری و همچنین خدمات دهی به سازمان های دیگر از جمله شهرداری اهواز را از دیگر اقدامات مهم واحد ایمنی این شرکت در سال جاری برشمرد.


مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب نیز در ادامه این نشست ضمن تقدیر از عملکرد شرکت نفت و گاز کارون، گفت: با راه اندازی فاز نخست نمکزدایی ۲۲۰ هزار بشکه ای اهواز متمرکز در حوزه عملیاتی کارون نیز از کاهش ۷۵ هزار بشکه ای نفت جلوگیری به عمل آمده است.


بیژن عالیپور با اشاره به قرار داشتن مخازن نفتی در نیمه دوم عمر خود، برنامه ریزی دقیق و محاسبه و تعیین ملزومات مورد نیاز متناسب با شرایط مخازن را مورد تاکید قرار داد.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران