امضای تفاهمنامه توسعه میدان نفتی سوسنگرد بین «ایدرو اویل» و «زاروبژ نفت» روسیه

۱۲:۵۲ - شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹٦

امضای تفاهمنامه توسعه میدان نفتی سوسنگرد بین «ایدرو اویل» و «زاروبژ نفت» روسیهتفاهمنامه همکاری و مشارکت در توسعه میدان نفتی سوسنگرد بین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و شرکت زاروبژ نفت روسیه (ZARUBEZHNEFT) امضاء شد.


به گزارش روز شنبه ایرنا از ایدرو، براساس این تفاهم نامه که به امضای مدیران شرکت توسعه نفت و گاز گسترش ایرانیان (ایدرو اویل) و زاروبژ نفت روسیه (ZARUBEZHNEFT) رسید، قرار است کارگروه تخصصی مشترک تشکیل شود و در صورت توافق نهایی 2 شرکت برای مذاکره و اخذ قرارداد توسعه با شرکت ملی نفت ایران اقدام کنند.


«نصراله زارعی»، مدیرعامل شرکت توسعه نفت و گاز گسترش ایرانیان (ایدرو اویل) در پایان این مراسم اظهار داشت: پس از امضای تفاهمنامه مطالعه توسعه میدان نفتی سوسنگرد با مشارکت شرکت ملی نفت ایران و اخذ اطلاعات فنی، مطالعات بالادستی میدان توسط کارشناسان ایدرو اویل و شرکت HOT ENG اتریش به عنوان مشاور در تهیه MDP توسعه میدان در دستور کار قرار گرفت.


به گفته مدیرعامل ایدرو اویل، با اقدام های صورت گرفته، پیش بینی می شود در اوایل اسفند ماه امسال پیشنهاد فنی توسعه میدان، این میدان نفتی از سوی ایدرو اویل به شرکت ملی نفت ایران ارائه شود.


زارعی در ادامه با بیان ضرورت جذب سرمایه گذار و انتخاب شریک معتبر خارجی، افزود: در ماه های گذشته شرکت ایدرو اویل با شرکت های متعدد که دارای اعتبار لازم در این حوزه هستند، مذاکره کرده و نتیجه مذاکره های اولیه به عقد تفاهمنامه همکاری و مشارکت با شرکت زاروبژ نفت روسیه منجر شده است.


وی خاطرنشان کرد: بر اساس مذاکره های صورت گرفته بین ایدرو اویل و زاروبژ نفت روسیه، موافقت شد کارگروه تخصصی مشترک در اسرع وقت تشکیل و در صورت جمع بندی و توافق نهایی 2 شرکت برای مذاکره و اخذ قرارداد توسعه با شرکت ملی نفت ایران اقدام کنند.


زارعی، برآورد اولیه میزان سرمایه گذاری مورد نیاز در میدان نفتی سوسنگرد را 900 میلیون دلار اعلام کرد.


برپایه این گزارش، میدان نفتی سوسنگرد در 45 کیلومتری شهر اهواز واقع شده و جزو میادین اکتشافی جدید است که بر اساس برآوردهای اولیه توان تولید روزانه حدود 30 هزار بشکه نفت در 2 فاز توسعه را خواهد داشت.


منبع: ايرنا