شهرام شمي پور: برنامه های پیش روی مدیریت خدمات سیمان و انگیزش چاه ملی حفاری تشریح شد

۱۱:۴۲ - يكشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹٧
مدیر خدمات سیمان و انگیزش چاه شرکت ملی حفاری ایران؛

برنامه های پیش روی مدیریت خدمات سیمان و انگیزش چاه ملی حفاری تشریح شد


مدیر خدمات سیمان و انگیزش چاه شرکت ملی حفاری ایران گفت: حضور فعال در مناقصات و بازارهای بین المللی، مشارکت فعال در پروژه ها، توسعه ناوگان موجود و به روزرسانی تجهیزات با سرمایه گذاری افزون بر ۱۵ میلیون یورو از مهمترین اهداف و برنامه های این شرکت در سال جاری است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران،‌ شهرام شمی پور در تشریح عملکرد سال ۹۶ و برنامه های امسال شرکت ملی حفاری ایران گفت: تجربه این مدیریت در خارج از کشور از جمله کشور لیبی و ارایه خدمات سیمانکاری به شرکت نفت آن کشور در کنار شرکت های مطرح حفاری جهان، نام شرکت ملی حفاری ایران را در شمار شرکت های صاحب نام در این صنعت قرار داده است.


وی اظهار کرد: مدیریت سیمان و انگیزش چاه هم اکنون به شرکت های ملی مناطق نفتخیز جنوب، نفت فلات قاره ایران، نفت مناطق مرکزی ایران، مهندسی و توسعه نفت (متن)، نفت و گاز اروندان و مدیریت اکتشاف به عنوان شرکت های بزرگ زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران خدمات ارایه می دهد.


شمی پور گفت: در زمان حاضر خدمات این بخش حدود ۷۰ در صد سهم بازار در مناطق خشکی و ۱۲ درصد در دریا را در اختیار دارد که با برنامه ریزی های کارشناسی، خرید تجهیزات لازم به دنبال افزایش این سهم بخصوص در بخش دریا در دست اقدام است.


مدیر خدمات سیمان و انگیزش چاه شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه بخش عمده ای از نفت تولیدی کشورمان از میادین نفتی مستقل و در حاشیه خلیج فارس تامین می شود، ادامه داد: در سال های اخیر با کشف میادین عظیم نفتی در غرب کارون توجه به این منطقه بیشتر شده؛ به طوری که وزیر نفت طرح توسعه و تولید از این میادین را اولویت نخست عنوان کرده است.


وی افزود: میادین نفتی غرب کارون شامل سه میدان بزرگ نفتی آزادگان شمالی و جنوبی ، یاران شمالی و جنوبی و یادآوران است که در همین راستا مدیریت خدمات سیمان و انگیزش چاه شرکت ملی حفاری با تجهیزات به روز و نیروهای کارآمد و با تجربه، بدنبال مشارکت حداکثری و فعال در این میادین و سایر میادین مشترک است.


شمی پور در بیان توانمندی این مدیریت از نظر متخصصان مجرب و تجهیزات اظهار کرد: این بخش هم اینک با داشتن بیش از ۹۰ دستگاه پمپاژ سیمان و اسید و بالغ بر ۷۰۰ نفر نیروی انسانی یکی از بزرگترین سرویس دهندگان خدمات جانبی حفاری در کشور است که به تمامی شرکت های اصلی تابع وزارت نفت و همچنین شرکت های خصوصی در مناطق مختلف کشور خدمت رسانی می کند.


مدیر خدمات سیمان و انگیزش چاه شرکت ملی حفاری ایران ادامه داد: این مدیریت همچنین با سیاست حمایت از تولید داخلی و بومی سازی قطعات در سال های اخیر به نتایج قابل توجهی دست یافته و از طریق مشارکت با بخش خصوصی و در پیش گرفتن سیاست های دانش بنیان توانسته است، گام مهمی در این راستا بردارد.


وی متذکر شد: شرکت ملی حفاری ایران در زمان حاضر به بیش از ۷۰ دستگاه حفاری ملکی، افزون بر ۱۰ دستگاه غیر ملکی و بیش از ۱۵ دستگاه لوله مغزی سیار و همچنین چاه های در حال بهره برداری در مناطق مختلف نفتخیز کشور خدمات ارائه می کند.


رونمایی از توانمندی های مدیریت سیمان و انگیزش چاه ملی حفاری

وی طراحی، برنامه ریزی و نظارت بر حسن اجرای عملیات سیمانکاری دوغاب سبک و سنگین حداقل ۸۰ و حداکثر ۱۶۰ Pcf همراه با تجزیه و تحلیل، ارزیابی عملیات های سیمانکاری و اجرای عملیات اسیدکاری با بکارگیری سیستم اسید کندکار شده با استفاده از میعانات گازی برای نخستین بار در کشور را از جمله توانمندی های این مجموعه برشمرد و اظهار کرد: در این بخش نظارت بر حسن اجرای چندین عملیات اسیدکاری با بکارگیری سیستم ویسکو الاستیک سورفکتنت ( VES OR VDA ) صورت می گیرد که اقدام ارزشمندی است.


شمی پور اظهار کرد: با توجه به برنامه های شرکت در گسترش کار و ارایه خدمات و رعایت مسائل ایمنی و زیست محیطی این مدیریت اقدام به ساخت و راه اندازی کارگاه های کریت کمپ و سدین کرده است که در همین راستا افزایش توان ذخیره سازی اسید و سیالات انگیزشی از ۲۵۰ هزار گالن فعلی تا سقف ۳۵۰ هزار گالن و نفت گاز از ۳۵۰ هزار لیتر کنونی تا یک میلیون لیتر در دست اجرا است.


مدیر خدمات سیمان و انگیزش چاه شرکت ملی حفاری ایران گفت: در بخش خدمات مخلوط سیمان و مواد پودری نیز با برنامه ریزی های صورت گرفته هم اکنون ظرفیت ذخیره سازی سیمان از ۹۰ هزار کیسه به ۲۰۰ هزار کیسه افزایش یافته که با توجه به افزایش خط برش از سه خط به شش خط همراه با سیستم گردگیر در این بخش ظرفیت ناوگان رشد صد در صد را نشان می دهد.


وی در زمینه ارایه خدمات مهندسی و طراحی انواع برنامه سیمان و اسید توضیح داد: با انجام آزمایش های تخصصی دوغاب سیمان و همچنین آزمایش های تخصصی اسید با استفاده از تجهیزات مدرن ومنطبق بر استانداردهای آزمایشگاه های بین المللی توسط متخصصان با تجربه ارایه خدمات به شرکت های متقاضی صورت می گیرد.


سرمایه انسانی، مهمترین دارایی ملی حفاری است

شمی پور افزود: مدیریت سیمان و انگیزش چاه، سرمایه انسانی را مهمترین دارایی خود و آموزش را ابزاری برای ارتقاء بازدهی و افزایش رضایت شغلی کارکنان می داند و به همین منظور دوره های آموزشی تخصصی متناسب با نیازهای عملیاتی کارکنان و تکنولوژی روز را در راستای مدیریت دانش و ارتقاء سطح دانش فنی و تخصصی کارکنان در دستور کار خود قرار داده است.


مدیر خدمات سیمان و انگیزش چاه شرکت ملی حفاری ایران درباره مشارکت در اطفاء حریق چاه های نفت و گاز اظهار کرد: در فرآیند چاه های نفت و گاز وقوع حوادث و فوران چاه ها اجتناب ناپذیر است و عملیات مهار چاه ها بسیار پیچیده، خطر آفرین و نیازمند تجربه، دانش فنی و فناوری های خاص و متنوع است.


وی ادامه داد: حضور متخصصان و کارشناسان مدیریت خدمات سیمان و انگیزش چاه در مهار چاه های ۵۰ اهواز، چاه گازی ۲۳ کنگان، ۲۴ نفت شهر، ۷۶ بی بی حکیمه، ۱۰۴ مارون و ۱۴۷ رگ سفید از تلاش، استقامت و مهارت نیروی انسانی و همچنین اهمیت این ناوگان در تمامی مراحل حفاری و تکمیل چاه های نفت و گاز نشان دارد.


شمی پور در خصوص عملکرد سال گذشته این مدیریت گفت: در سال ۹۶ در مجموع ۴۳۱۲ مورد خدمات شامل عملیات اسیدکاری گسترده، اسیدکاری ویژه، سیمانکاری و عملیات تزریق پذیری به چاه های در دست حفاری، تعمیری تکمیلی و در حال بهره برداری ارائه شد.


گفتنی است: مدیریت سیمان و انگیزش چاه شرکت ملی حفاری ایران در سال ۱۳۹۵ با توجه به توسعه ناوگان و تخصصی تر شدن فعالیت ها در قالب سیستم کامل خدمات یکپارچه, در راستای ارایه خدمات به واحدهای متقاضی در اقصی نقاط کشور فعالیت خود را آغاز کرد.


این مدیریت با بکارگیری دستگاه های پمپاژ با فشار بالا که از جدیدترین فناوری های روز بر خوردار است، تمامی خدمات مورد درخواست شرکت های متقاضی را از طریق اجرای انواع عملیات سیمانکاری در موقعیت دستگاه حفاری، عملیات لایه شکافی و پمپاژ سیمان، نیتروژن، اسید و گازوئیل، انواع حلال ها و آب را از طریق دستگاه های لوله مغزی سیار بر روی چاه های در حال حفاری یا در حال بهره برداری عهده دار است.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران