امير رضا تيموري: ارزش محصولات ان جی ال ۳۱۰۰ دهلران ۴۰۰ میلیون دلار در سال است

۱۳:۲۲ - سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹٧
مدیر پروژه NGL ۳۱۰۰ در شرکت اویک؛

ارزش محصولات ان جی ال ۳۱۰۰ دهلران ۴۰۰ میلیون دلار در سال استمدیر پروژه NGL ۳۱۰۰ در شرکت اویک گفت: با راه اندازی کارخانه گاز و گاز مایع ۳۱۰۰ دهلران، روزانه ۸۵۰ بشکه میعانات گازی ترش، ۷۷ میلیون فوت مکعب گاز سبک شیرین و ۸۲ میلیون فوت مکعب گاز سبک ترش تولید می شود که ارزش این محصولات حدود ۴۰۰ میلیون دلار در سال است.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، امیر رضا تیموری، جلوگیری از سوزانده شدن گازهای همراه با نفت حوزه های نفتی آذر، دهلران، چشمه خوش، پایدار غرب (آسماری، بنگستان)، جلوگیری از آلوده شدن محیط زیست، تامین خوراک مورد نیاز پتروشیمی دهلران و تولید ارزش افزوده، تامین گاز مورد نیاز جهت تزریق به چاه های منطقه و افزایش طول عمر آنها و اشتغال زایی در منطقه را اهداف اجرای پروژه ان جی ال ۳۱۰۰ برشمرد.


تیموری افزود: کارفرما پروژه ان جی ال ۳۱۰۰، شرکت سرمایه گذاری اهداف، مجری شرکت اویک و نحوه اجرای به صورت ای پی سی اف است.


وی شرکت اویک را شرکتی باسابقه در زمینه اجرای پروژه های ان جی ال اعلام کرد و گفت: این شرکت تاکنون در این زمینه تجربه راه اندازی پروژه های ان جی ال ۱۵۰۰، ۱۳۰۰، ۱۲۰۰ و ان جی ال سیری را دارد.


به گفته تیموری، منابع مالی مورد نیاز برای توسعه پروژه ان جی ال ۳۱۰۰ دهلران از طریق صندوق توسعه ملی، منابع داخلی گروه اویک و همچنین از طریق سازندگان تامین می شود.


تیموری، انجام فرایند ارزیابی ریسک های اچ اس ای، راه اندازی و تجهیز درمانگاه و اتاق احیا، انجام آزمایش های بدو استخدام و آزمایش های ادواری طب کار، هماهنگی با شرکت ها و سازمان های منطقه با هدف استفاده از امکانات آنها در مواقع ضروری و همچنین برگزاری دوره های آموزشی آتش نشانی و مانورهای امداد، نجات و اطفا حریق را از جمله فعالیت های انجام شده در حوزه اچ اس ایی برشمرد.


وی پیشرفت کلی پروژه ان جی ال ۳۱۰۰ را در بخش اجرا ۲۵ درصد، در بخش تدارکات ۱۲ درصد، در بخش مهندسی ۵۸ درصد و در مجموع پیشرفت کلی پروژه را ۱۸ درصد اعلام کرد و گفت: با دریافت وام صندوق توسعه ملی، روند اجرای این پروژه در سال جاری شتاب می گیرد.


تیموری تصریح کرد: در اجرای پروژه کارخانه گاز و گاز مایع دهلران تلاش می شود که تا حد ممکن از ظرفیت های داخلی استفاده شود به طوری که هم اکنون سهم داخل در بخش تدارکات کالا ۵۷ درصد است.


وی میانگین نیروی انسانی بومی در اجرای پروژه ان جی ال دهلران را ۵۲ درصد اعلام کرد و گفت: طرح حرفه ای سازی نبروهای بومی برای دوره بهره برداری نیز از برنامه های اصلی گروه اویک است.


گفتني است اعضای کمیسیون انرژی مجلس شواری اسلامی روز گذشته (۳ اردیبهشت ماه) از پروژه ساخت کارخانه گاز و گاز مایع ان جی ال ۳۱۰۰ و طرح توسعه میدان نفتی آذر در استان ایلام بازدید کردند.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران