بهزاد محمدي: ایجاد هاب جدید عملیاتی اویک در غرب کشور/ طرح حرفه ای سازی بومی های ایلام عملیاتی می شود

۱۳:۱۳ - سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹٧
مدیرعامل شرکت اویک خبر داد؛

ایجاد هاب جدید عملیاتی اویک در غرب کشور/ طرح حرفه ای سازی بومی های ایلام عملیاتی می شود


مدیرعامل شرکت اویک گفت: این شرکت طرح تولید زودهنگام و فاز نخست توسعه میدان مشترک آذر را به بهره‌برداری رسانده و طرح ساخت کارخانه گاز و گاز مایع در دهلران (NGL-۳۱۰۰) را هم در دست اجرا دارد و در همین راستا، هاب جدید عملیاتی خود را پس از عسلویه در ایلام ایجاد کرده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بهزاد محمدی روز گذشته ( ۳ اردیبهشت) در نشست مشترک با اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در دهلران، گفت: شرکت اویک در سال گذشته به پشتوانه و حمایت های وزیر نفت موفق به ثمر رساندن ۴ فاز پارس جنوبی شد و اکنون بعد از گذشت یک سال مصمم به توسعه پروژه کارخانه گاز و گاز مایع ۳۱۰۰ دهلران است. وی با بیان اینکه در پروژه ان جی ال ۳۱۰۰ گازهای همراه نفت میدان های چشمه خوش، آذر، دهلران و پایدار غرب جمع آوری و به محصولات با ارزش تبدیل می شود، گفت: این پروژه ضمن جلوگیری از گازسوزی حدود ۲۵۰ میلیون فوت مکعب گاز همراه، نقش مهمی در پاکسازی محیط زیست دارد.


محمدی با بیان اینکه هدف و نگرش گروه اویک در اجرای پروژه ان جی ال ۳۱۰۰، ایجاد رونق و کسب و کار در منطقه دهلران است، گفت: بر اساس برنامه، در طول مدت ۳ سال اجرای این پروژه و در اوج عملیات کاری، نزدیک به ۲۰۰۰ نفر در بخش های ساخت، اجرا و تکمیل پروژه حضور خواهند داشت که بیش از ۵۰ درصد آنها از نیروهای بومی خواهند بود.


وی افزود: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در بخش بهره برداری و تعمیرات نیز جذب ۲۰۰ نفر نیروی بومی و آموزش تخصصی آنها در نظر گرفته شده که با این اقدام نیروهای انسانی بومی دهلران به افرادی متخصص تبدیل می شوند که می توانند در اجرای پروژه ها، کمک رسان صنعت نفت باشند.


وی با بیان اینکه گروه اویک برای پیشبرد پروژه ان جی ال دهلران بر اساس برنامه زمانبندی تمام تلاش خود را خواند کرد، گفت: وام صندوق توسعه ملی تقریبا دو هفته است که وصول شده، با تامین این اعتبار، تا پایان امسال درصد پیشرفت پروژه را از ۱۸ درصد به ۶۰ درصد خواهیم رساند و در خردادماه ۱۳۹۹ شاهد ورود گاز به این کارخانه هستیم.


وی با تاکید بر اینکه هیچ گونه نگرانی برای تامین خوراک ورودی کارخانه گاز و گاز مایع ان جی ال دهلران وجود ندارد، گفت: هم اکنون با تاکید وزیر نفت، توسعه میدان های بالادست در دستور کار است. گروه اویک نیز برای توسعه فاز دوم میدان آذر به میزان۱۰۰ هزار بشکه در روز هدفگذاری کرده و مذاکره با شرکت خارجی با جدیت در حال انجام است. در این راستا امیدواریم تا پایان بهار تکلیف توسعه فاز دوم آذر نهایی شود. از طرفی اویک این آمادگی را دارد که در توسعه و احیا میدان های موجود در منطقه از جمله چشمه خوش و دهلران نیز حضور داشته باشد


محمدی در ادامه نشست با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون انرژی در ایلام در مورد توسعه میدان مشترک آذر گفت: میدان نفتی آذر یکی از سخت ترین میدان های هیدروکربوری ایران و جهان از نظر میزان بالای گازهای H۲S/CO۲ بوده که این امر توسعه میدان، حفاری و بهره برداری را با مشکلات و ملاحظات فراوانی روبرو ساخته است.


مدیرعامل گروه اویک با تأکید بر اهمیت توسعه صیانتی و پر شتاب میدان‌های مشترک کشور، تصریح کرد: گروه اویک مرحله دوم تولید زود هنگام از میدان مشترک آذر با ظرفیت ۳۰ هزار بشکه در روز را در اردیبهشت ۱۳۹۶ عملیاتی کرد و در ادامه برنامه‌ریزی شده است که با راه‌اندازی ردیف نخست تأسیسات فراورشی دائم این میدان، تا پیش از پایان سال ۱۳۹۷ تولید به ۶۰ هزار بشکه در روز برسد و در تابستان سال ۱۳۹۸ تولید پایدار روزانه ۶۵هزار بشکه نفت (با امکان فرآورش و ارسال گاز NGL۳۱۰۰) از این میدان مشترک محقق شود.


به گفته مدیرعامل اویک، این شرکت طرح تولید زودهنگام و فاز نخست توسعه میدان مشترک آذر را به بهره‌برداری رسانده و طرح ساخت کارخانه گاز و گاز مایع در دهلران (NGL-۳۱۰۰) را هم در دست اجرا دارد و در همین راستا، هاب جدید عملیاتی خود را پس از عسلویه در ایلام ایجاد کرده است و در این منطقه امکانات، زیرساخت‌ها و نیروی انسانی کافی در اختیار دارد؛ از این رو، توانسته است بر محیط پیرامونی خود در این منطقه و بخصوص اشتغال‌زایی در این استان محروم کشور اثر مثبت بگذارد.


گفتني است اعضای کمیسیون انرژی مجلس شواری اسلامی روز گذشته (۳ اردیبهشت ماه) از پروژه ساخت کارخانه گاز و گاز مایع ان جی ال ۳۱۰۰ و طرح توسعه میدان نفتی آذر در استان ایلام بازدید کردند.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران