افزایش ۲ برابری بازرسی آلتراسونیک در شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان
قباد ناصري: افزایش ۲ برابری بازرسی آلتراسونیک در شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان

١٦:۳۳ - يكشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹٧
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجد سلیمان؛

افزایش ۲ برابری بازرسی آلتراسونیک در شرکت نفت و گاز مسجدسلیمانمدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجد سلیمان از افزایش ۲ برابری اجرای بازرسی تأسیسات فرآورشی این شرکت به روش آلتراسونیک نسبت به پارسال خبر داد.

قباد ناصری گفت: در این روش بازرسی بیش از ۳۶۷ هزار دسی‌متر مربع تأسیسات فرآورشی شرکت شامل تسهیلات سرچاهی، خطوط لوله، شیرگاه ها، سیستم‌های لوله‌کشی و تجهیزات ثابت ازسوی کارشناسان بازرسی شد.

وی با اعلام این‌که این مقدار ۲,۲ برابر بیشتر از پارسال از آن است، افزود: این بازرسی ها با صرف زمانی معادل ۱۵۰۰ نفر روز محقق و طی آن ۱۱ هزار و ۷۳۲ نقطه از تأسیسات فرآورشی مورد بازرسی مدون و برنامه ریزی شده کارشناسان بازرسی فنی قرار گرفت و در پایان با جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده های مربوطه، نقاط دارای خوردگی، شناسایی و ترمیم شد.

این مقام مسئول در شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان درباره مزایای بازرسی به روش آلتراسونیک نسبت به دیگر روشها گفت: بازرسی به روش آلتراسونیک یکی از روش های روزآمد و فراگیر در بازرسی فنی صنایع است که امواج صوتی ایجاد شده به‌وسیله دستگاه آلتراسونیک به داخل ضخامت قطعه ارسال می شود.

ناصری با عنوان این‌که دست کم ۱۱ نقطه از تأسیسات مختلف شرکت دارای خوردگی شدید است، افزود: این خوردگی ها که سبب ایجاد نشت نفت و خسارتهای زیست محیطی خواهد شد با اقدام‌های به موقع کارشناسان بخش تعمیرات شرکت، ترمیم و تعویض شد.

وی با بیان این‌که شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان با در اختیار داشتن بیش از ۲ هزار کیلومتر انواع خطوط لوله نفت و گاز و پساب صنعتی و قدمتی فراتر از ۱۱۰ سال، قدیمی ترین تولیدکننده نفت و گاز کشور و خاورمیانه است، اظهار کرد: پایش وضع و تضمین سلامت عملکرد تأسیسات فرآورشی و رعایت جنبه های ایمنی و زیست محیطی از اهداف و برنامه های مهم اداره بازرسی فنی شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجد سلیمان است.

ناصری با اشاره به شرایط جغرافیایی خاص و متمایز این شرکت در مقایسه با دیگر شرکتهای بهره بردار نفت و گاز گفت: بیش از نیمی از چاه ها و تأسیسات این شرکت مشرف به حوضه آبریز ۶ سد و دریاچه بزرگ کشور و در مجاورت رودخانه های پرآب نظیر کارون، دز و کرخه قرار دارد و همچنین راهبری و تولید از دومین مخزن گاز ترش جهان از نظر میزان هیدروژن سولفوره اهمیت و ضرورت توجه به سلامت وضع تأسیسات فرآورشی این شرکت را دو چندان‎ می‌کند.


منبع: شانا