جعفر توفيقي: توانمندی های پژوهشگاه صنعت نفت در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت عرضه می شود

١۴:۵۸ - چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹٧
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت

توانمندی های پژوهشگاه صنعت نفت در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت عرضه می شود


توفیقی با اشاره به حضور پژوهشگاه صنعت نفت در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی، تاکید کرد: نمایشگاه بین المللی نفت، فرصت مغتنمی را برای پژوهشگاه صنعت نفت فراهم می‌کند تا این مجموعه بیش از پیش توانمندی و پژوهش‌هایی که منجر به توسعه تکنولوژی شده است را عرضه و نام پژوهشگاه را در عرصه بین المللی مطرح کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در نشست خبری که امروز (چهارشنبه، ۵ اردیبهشت ماه) برگزار شد، با اشاره به سابقه حدود ۶۰ ساله پژوهشگاه صنعت نفت، گفت: پژوهشگاه صنعت نفت با برخورداری از نیروی انسانی و سرمایه‌های فکری، تجهیزات بسیار پیشرفته و با برنامه‌های راهبردی که تا به امروز اجرا کرده است، اکنون به مرکز تحقیق و توسعه ای پیشرو و مطرح در سطح ملی و منطقه ای تبدیل شده است و می توان از آن به عنوان تکیه گاهی برای صنعت نفت ایران به عنوان یکی از صنایع کلیدی کشور، بهره برد.


توفیقی ادامه داد: پژوهشگاه صنعت نفت با برخورداری از این توانمندی ها و شبکه همکاری گسترده، رسالت تجهیز صنعت نفت کشور به دانش و فناوری های نوین را برعهده گرفته و تلاش می کند تا در حوزه فناوری به بازارهای جهانی نیز راه یابد.


وی اظهار کرد: تا امروز، پژوهشگاه صنعت نفت در توسعه دانش فنی مورد نیاز صنعت نفت قدم های موثری برداشته و به موجب آن مورد اعتماد مدیران ارشد وزارت نفت قرار گرفته است؛ این پژوهشگاه در صنایع بالادستی در زمینه مسائل مربوط به اکتشاف، توسعه، استخراج و ازدیاد برداشت و در بخش پایین دستی در حوزه پالایش، پتروشیمی، انرژی و محیط زیست فعالیت می‌کند و این آمادگی را دارد که به عنوان مرکز تحقیقاتی پیشرو در تعامل با مدیران وزارت نفت و صنعت نفت، توانمندی خود را به عرصه آورده تا به تجهیز صنعت نفت منجر شود.


توفیقی با اشاره به حضور پژوهشگاه صنعت نفت در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی، تاکید کرد: نمایشگاه بین المللی نفت، فرصت مغتنمی را برای پژوهشگاه صنعت نفت فراهم می‌کند تا این مجموعه بیش از پیش توانمندی و پژوهش‌هایی که منجر به توسعه تکنولوژی شده است را عرضه و نام پژوهشگاه را در عرصه بین المللی مطرح کند. همچنین نمایشگاه بین المللی نفت فرصتی است تا مشارکت خود با دانشگاه ها و سایر مراکر علمی کشور را افزایش دهیم.


رئیس پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: این مرکز هم مشکلاتی که صنعت نفت با آن ها مواجه شده است را برطرف می کند، هم تلاش می کند تا در تعامل با صنعت نفت، نیازهای این صنعت را برآورده کند و در جهت رفع آنان بکوشد. یکی از سیاست های جدی پژوهشگاه، آینده نگری و رصد فناوری هایی است که در آینده صنعت نفت به آن ها نیاز خواهد داشت و در ادامه پژوهش های مقدماتی برای توسعه این فناوری ها انجام خواهد شد.


توفیقی با اشاره به محیط رقابتی حوزه پژوهش صنعت نفت، بیان کرد: امروزه پژوهشگاه برخلاف گذشته در محیط رقابتی قرار دارد؛ دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان بسیاری توانسته اند در حوزه نفت فعال شوند و ما از این موضوع خوشحالیم؛ این رقابت از دید ما سازنده و مثبت است و باعث می شود تا ما تلاش کنیم با بالاترین کیفیت، سریع ترین زمان و کم ترین قیمت پروژه خود را انجام دهیم. در همین راستا همکاران ما تلاش دارند تا از نخبگان کشور در اجرای پروژه ها استفاده بیشتری کنند.


وی ادامه داد: یکی از پروژه های مهمی که در پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده، طرح مروارید خلیج فارس است. طرح خلیج فارس منجر به شناسایی ذخایر جدید در منطقه دریای عمان شده است. این طرح که با داده های تحقیقاتی و با استفاده از بهترین نرم افزارها در طی ۵ سال انجام شده، هم اکنون به پایان رسیده و مورد تایید کارفرما نیز قرار گرفته است.


وی در تشریح دیگر دستاوردهای پژوهشگاه‌ صنعت نفت، گفت: مرکاپتان زدایی از میعانات گازی در پارس جنوبی در مراحل نهایی راه‌اندازی و بهره برداری است. شیرین‌سازی گاز طبیعی با کارفرمایی شرکت ملی گاز نیز در انیستیتو فرآورش گاز که زمستان سال گذشته تاسیس شد در حال بررسی است، این موضوع وظایف مهمی در ارتباط با صنعت گاز را دربر می‌گیرد.


رئیس پژوهشگاه صنعت نفت اضافه کرد: درخصوص حوزه انرژی و محیط زیست برای رفع آلودگی های ناشی از منابع هیدروکربوری فعالیت‌هایی را انجام داده‌ایم. همچنین بررسی‌هایی در خصوص سنتز موادی که می توانند از هرز روی گل حفاری جلوگیری کنند، انجام شده است.


توفیقی ساخت تست‌گرهای مربوط به مواد سمی را گام بسیار مثبتی دانست و گفت: پژوهشگاه صنعت نفت خدمات آزمایشگاهی را به عنوان یک مرجع در آنالیز مواد هیدروکربوری و مواد شیمیایی ارائه می‌دهد.


وی در ادامه طرح تحول پژوهشگاه صنعت نفت را تشریح کرد و افزود: بسیاری از پژوهش هایی که انجام داده ایم و به نتایج خوبی رسیده اند و قابل تکرار هستند، به طور مثال پروژه رفع آلودگی خاک در بسیاری از شرکت های دیگر نیز قابل انجام است. در همین راستا پژوهشگاه باید در طرح تحول به امر بازاریابی توجه کند.


توفیقی با بیان اینکه بازارسازی یکی دیگر از موارد موجود در طرح تحول پژوهشگاه صنعت نفت است، اظهار کرد: علاوه بر اینکه صنعت به هنگام برخورد با مشکل به سراغ پژوهشگاه صنعت نفت آمده و طرح مشکل می‌کند، بسیاری از ظرفیت‌های موجود در صنعت نفت نیز هستند که مغفول مانده و قابل شناسایی است از این رو علاوه بر مواردی که خود صنعت تشخیص می‌دهد متخصصان توسعه و تحلیل تکنولوژی یعنی دست‌اندرکاران پژوهشگاه صنعت نفت باید به شناسایی ظرفیت‌های این صنعت پرداخته و برای خود بازارسازی کند.


رئیس پژوهشگاه صنعت نفت بحث مقررات زدایی و بازدهی فرآیند را سومین راهبرد موجود در طرح تحول پژوهشگاه صنعت نفت دانست و گفت: روندی که هم اکنون در مراکز تحقیق و توسعه دنیا است باید از ساختار سلسله مراتبی و عمودی رها شده و به سمت یک ساختار افقی و چابک تغییر کند؛ از این رو کیفیت سرعت و هزینه از اهم مسائلی است که پژوهشگاه باید به آن توجه کرده و بوروکراسی خود را به حداقل برساند.


وی شبکه‌سازی را چهارمین راهبرد مهم دیگر ذکر کرد و ادامه داد: پژوهشگاه صنعت نفت با موسسات علمی داخلی و خارجی همکاری می کند. اکنون موسساتی از کشورهایی از جمله فرانسه، کره جنوبی، چین و روسیه در حال فعالیت با ما هستند.


توفیقی ادامه داد: با کره جنوبی و چین درباره LNG در حال مذاکره هستیم. امضای قرارداد در حال پیگیری است همچنین با شرکت‌های روسی در زمینه شیرین‌سازی گاز همکاری‌هایی خواهیم داشت.


رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در تشریح پنجمین مورد موجود در طرح تحول این مجموعه، بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از استارت آپ‌ها از دیگر راهبردهای مهم ما است. از آنجایی که پژوهشگاه صنعت نفت وارد محیط تجاری‌سازی نمی‌شود و برای توسعه تکنولوژی پای بخش خصوصی را به میان می‌آورد از این رو برای تکمیل زنجیره علم و تکنولوژی و رسیدن به مرحله تجاری‌سازی و عرضه در بازار بحث تاسیس مرکز نوآوری در صنعت نفت را در دستور کار داریم تا شبکه و زنجیره تجاری‌سازی را تکمیل کنیم.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران