افزایش تولید گاز با پایان عملیات اسیدکاری چاه شماره 40 خانگیران

۱۳:١۴ - سه شنبه ١۴ مرداد ۱۳۹۹


تحقق افزایش تولید گاز با پایان عملیات اسیدکاری چاه شماره ۴۰ خانگیرانعملیات مسدودسازی و اسیدکاری چاه شماره ۴۰ منطقه عملیاتی خانگیران با هدف بهبود و افزایش تولید با موفقیت پایان یافت که این اقدام، افزایش ۴۰ درصدی تولید گاز در این چاه را به دنبال داشت.

رئیس مهندسی نفت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق با اشاره به مشکل آبدهی چاه شماره ۴۰ منطقه عملیاتی خانگیران گفت: با هدف کنترل و جلوگیری از تولید آب و امکان بهره‌برداری مستمر، تاکنون اقدام‌های مختلفی از قبیل نصب تفکیک‌گر سرچاهی، دستگاه حافظه‌سنج الکترونیکی (MQTX) و مسدودسازی فواصل آبده روی این چاه انجام شده است.

علی خیرآبادی افزود: برای نخستین بار در چاه شماره ۴۰ خانگیران، نمودار دما و فشار با استفاده از دستگاه حافظه‌سنج الکترونیکی (MQTX) در اعماق مختلف از ستون چاه و امکانات واحد خدمات فنی و با تفسیر داده‌های به‌دست آمده از سوی کارشناسان مهندسی بهره‌برداری ضمن صرفه‌جویی ارزی به میزان حداقل ۴۰ هزار دلار، عملیات مسدودسازی با بهره‌گیری از دستگاه لوله‌مغزی سیار ۱۳۳ شرکت ملی حفاری ایران با موفقیت به پایان رسید.

وی اظهار کرد: افزایش بیش از ۴۰ درصدی تولید گاز از چاه شماره ۴۰ منطقه خانگیران از جمله دستاوردهای مهمی است که پس از پایان عملیات مسدودسازی و رفع مشکل آبدهی این چاه حاصل شد.

خیرآبادی اسیدکاری را مهم‌ترین عملیات‌ کاهش آسیب‌های اطراف چاه دانست و افزود: با انجام آزمایش‌های شاخص بهره‌دهی و تحلیل نتایج حاصله، این مهم نیز با موفقیت انجام شد و چاه دوباره در مدار تولید قرار گرفت.

وی همچنین عملیات اسیدکاری را در بهبود هرچه بهتر عملکرد چاه ۴۰ خانگیران بسیار مؤثر و مکمل عملیات مسدودسازی دانست و عنوان کرد: با اقدام‌های انجام‌شده امکان افزایش و بهره‌برداری از این چاه قریب به ۴۰ درصد امکان‌پذیر شده است.

خیرآبادی این موفقیت را مرهون تلاش شبانه‌روزی و فعالیت گروهی متخصصان نفت و گاز شرق و ستاد شركت نفت مناطق مركزی ایران دانست و از تلاشگران این اقدام قدردانی كرد.

گفتنی است که چاه شماره ۴۰ منطقه خانگیران یکی از چاه‌های گاز ترش شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق می باشد.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران