راه اندازی پروژه انتقال آب رودخانه چنگوله در طرح توسعه میدان آذر

١١:١٠ - چهارشنبه ٣٠ مرداد ۱۳۹۸
مجری طرح توسعه میدان نفتی آذر؛

راه اندازی پروژه انتقال آب رودخانه چنگوله در طرح توسعه میدان آذرمجری طرح توسعه میدان نفتی آذر از تکمیل و راه‌اندازی پروژه انتقال آب از رودخانه چنگوله در این طرح توسعه ای خبر داد و گفت: این امر اثرات زیست محیطی مثبتی به همراه دارد.

كیوان یاراحمدی از تكمیل و راه‌اندازی پروژه انتقال آب رودخانه چنگوله در طرح توسعه میدان نفتی آذر خبر داد و گفت: احداث آبگیر بر روی رودخانه چنگوله دارای اثرات زیست محیطی مثبتی است چرا که این آبگیر با توجه به پوشش گیاهی مناسب می تواند باعث ایجاد یك زیستگاه و اكوسیستم طبیعی برای جانوران منطقه شود، ضمن اینکه توانایی جذب سالانه هزاران پرنده مهاجر فصلی را هم دارد.

یار احمدی افزود: با احداث و تكمیل فعالیت های مربوط به سازه اصلی آبگیر، ایستگاه پمپاژ و خط انتقال آب حدفاصل آبگیر تا واحد فرآورش مركزی میدان آذر، برداشت و انتقال آب از ایستگاه پمپاژ احداثی جنب رودخانه چنگوله به مخزن احداث شده در مجاورت واحد فرآورش مرکزی فراهم شد و بدین ترتیب، تمام نیازهای آبی این میدان جهت مصارف صنعتی و بهداشتی واحد CPF و اقامتگاه دائم بهره‌بردار، تأمین شد.

وی اظهار کرد: به منظور زیرسازی و تحكیم بستر سازه آبگیر بر روی رودخانه چنگوله، ۷۲۰۰ متر مكعب ملات سنگ و بتن استفاده شده، در ساخت سازه‌های آبگیر نیز بیش از ۹۱۰۰ متر مكعب بتن‌ریزی انجام و ۴۲۰ تن میلگرد استفاده شده است.

یاراحمدی ادامه داد: به منظور انتقال آب از ایستگاه پمپاژ جنب آبگیر تا مخزن آب مجاور واحد فرآورش مرکزی میدان آذر نیز یك خط لوله ۱۰ اینچی به طول ۴۰ كیلومتر احداث شده است.

به گفنه مجری طرح توسعه میدان نفتی آذر، در ساخت سازه آبگیر بر روی رودخانه چنگوله نیز سعی بر كاهش اثرات منفی اكوسیستم آبی بوده است، به طوری كه با احداث نردبان ماهی (Fish ladder) از تخریب چرخه حیات در رودخانه چنگوله جلوگیری به عمل آمده است.

گفتنی است، طرح توسعه میدان نفتی آذر در بلوك اناران، در دماغه كوه های زاگرس و در امتداد مرز ایران و عراق (جنوب غربی ایلام) بین شهرهای مهران و دهلران قرار گرفته است.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران