مسعود کرباسیان: روش‌های نوین جذب سرمایه در دستور کار قرار دارد

١١:۴٩ - چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸
با هدف سرعت بخشی به اجرای پروژه‌های بالادستی؛

کرباسیان: روش‌های نوین جذب سرمایه در دستور کار قرار داردمدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: استفاده از انواع اوراق و روش های نوین تامین مالی به منظور جذب سرمایه مردمی برای سرعت بخشی به اجرای پروژه های نفتی و گازی در دستور کار قرار دارد.

مسعود کرباسیان گفت: شرکت ملی نفت ایران به عنوان بزرگترین بنگاه اقتصادی کشور به منظور تامین منابع مالی مورد نیاز اجرای پروژه های نفت و گاز همواره تلاش کرده تا با طراحی و تدوین روش های نوین جذب سرمایه نظیر اصلاح قراردادها و جلب مشاركت عمومی از قبیل انتشار اوراق و بهره مندی از ظرفیت های جذب سرمایه، خلا ناشی از حضور حامیان مالی و سرمایه گذاران خارجی را رفع كند.

وی ادامه داد: برای استفاده از منابع مالی خرد و کلان مردم و بخش خصوصی در بخش بالادستی صنعت نفت، باید به‌طور همزمان هم از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بخش خصوصی استفاده کرد و هم از منابع مالی مردمی بهره گرفت که طرح‌های دولت را از نظر اقتصادی توجیه کند.

کرباسیان با بیان اینکه می توان مشارکت مردم و بخش خصوصی در طرح‌های ملی صنعت نفت را با در نظر گرفتن یک سود مطلوب و معقولانه جذب کرد، اظهار کرد: ذخایر نفتی منابع خدادادی و بر اساس قوانین نظام جمهوری اسلامی متعلق به ملت ایران است؛ از این رو برای تبدیل این منابع به ثروت‌های روزمینی که همه مردم از آن بهره‌مند شوند باید از خود مردم کمک گرفت.

گفتنی است، برای بهره‌گیری از منابع مردمی در سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه‌ها راهکارهای اقتصادی و مالی متنوعی وجود دارد؛ در این میان یکی از مناسب‌ترین راهکارها که تجربه موفقی هم به دنبال داشته است، عرضه و فروش اوراق به مردم است و از این طریق ضمن تأمین منابع مورد نیاز پروژه‌های ملی، مردم هم در سود حاصل از بهره‌برداری از این پروژه‌ها سهیم می‌شوند.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه استفاده از انواع اوراق به منظور جذب سرمایه مردمی برای سرعت بخشی به اجرای پروژه های نفتی و گازی در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار می گیرد، اظهار کرد: هم اکنون با بانک های عامل در حال مذاکره هستیم، ضمن اینکه توان ارائه تضمین های لازم را هم در این زمینه داریم.

کرباسیان با بیان اینکه در چند ماه اخیر حدود ۸ هزار میلیارد تومان از طریق بازار سرمایه برای پروژه‌های نفتی تامین مالی شده است، افزود: در این زمینه بورس با امکان اوراق قابل مبادله به کمک ما آمده است و می‌توانیم انواع اوراق مشارکتی، صندوق پروژه، منفعت و سلف نسبت به تامین مالی‌ مورد نیاز اقدام کنیم.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، بر اساس تصمیم های اتخاذ شده، انتشار اوراق مشارکت متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه ها در نظر گرفته شده است.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران